Po raz pierwszy święto niepodległości zostało uczczone już w 1920 roku. Nie miało jeszcze rangi narodowej, bo to zmieniło się wiele lat później.

Co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ustanowione jako upamiętnienie odzyskania przez Polskę wolności po latach zaborów. 11 listopada został wskazany jako dzień zakończenia (w 1918 roku) I wojny światowej i podpisania kapitulacji Niemiec.

Rocznicowe uroczystości były zorganizowane już w 1920 roku, ale miały charakter lokalny i wojskowy. Ograniczały się do przemarszu żołnierzy, a przeglądu pododdziałów dokonywał sam Józef Piłsudski. Z biegiem lat takie wydarzenia zaczęto organizować, poza Warszawą, inne miasta.

W 1937 roku ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości wskazując jednocześnie ten dzień, jako wolny od pracy. Do wybuchu II wojny światowej udało się obchody zorganizować tylko dwa razy. Od 1939 roku, w czasie niemieckiej okupacji, było to niemożliwe.

Po zakończeniu wojny władze nie powróciły do tej tradycji. Wskazały za to Narodowe Święto Odrodzenia Polski (22 lipca) w rocznicę ogłoszenia komunistycznego Manifestu PKWN. To się zmieniło dopiero w 1989 roku, kiedy sejm zdecydował o przywróceniu Narodowego Święta Niepodległości.

News4Media/ fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

2 komentarze

  1. Gdyby w1939r. u władzy była lewica z Czarzastym na czele rozpisałaby przetarg na uzbrojenie dla armii gen. Andersa.Ale nie jest już pewne czy udałoby się go rozstrzygnąć do końca 1945r.Gdyby w tamtym czsie Niemcy mieli takich przeciwników rządziliby do dziś światem!Cieszy mnie jednak że lewica za własne pieniądze chce odsyłać migrantów.[mają dotacje,oraz składki członkowskie-ato bardzo szczytny cel!].Ja jako podatnik nie mam zamiaru za to płacić!Aprzy okazji, może ktoś z lewicy i PO wybierze się w końcu na Białoruś ,sprawdzić stan praworządności i demokracji, oraz warunki w jakich przebywają przybysze? Towarzysze macie imunitety więc do roboty!

  2. Zmieńcie ten tytuł! Wyżyny j.polskiego… „robił” Robić, to mógł sobie kanapki na śniadanie. Przeprowadzał, Odbierał.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.