Eksperci zapowiadają, że ceny na stacjach paliw spadną. Czy to zapowiedź kolejnych obniżek? Niekoniecznie.

Już początek wrześnie przyniósł obniżki cen na stacjach. Analitycy przewidywali, że np. benzyna Pb 95 będzie kosztować średnio nawet 6,64 zł. Realia okazały się inne. Mniej bolesne dla portfeli kierowców. Początek tego miesiąca to średnie ceny na poziomie 6,52 zł za Pb 95 i 7,63 zł za litr diesla. Nadal najtańszy był LPG – 3,15 zł.

Czy można liczyć na kolejne obniżki? Okazuje się, że tak. W drugiej połowie tego tygodnia. Analitycy BM Reflex przewidują, że: – W kolejnych dniach ceny powinny spadać średnio do 15-20 gr na litrze, a jeśli ceny w hurcie pozostałyby na niższych poziomach, to niewykluczone będą głębsze korekty.

Ma to związek z sytuacją na globalnym rynku ropy. Wahania kursu dolara do złotego sprawią, że ceny hurtowe w koncernach naftowych spadną.

Według BM Reflex ceny w detalu obecnie wynoszą: benzyny bezołowiowej 95 – 6,53 zł/l , bezołowiowej 98 – 7,45 zł/l, oleju napędowego – 7,56 zł/l, autogazu – 3,15 zł/l.

Przypomnijmy jeszcze, że sieci stacji paliw, które w wakacje urządziły festiwal cenowych promocji, przedłużyły te oferty do końca września. Jeżeli ktoś posiada kartę lojalnościową (albo specjalną aplikację) konkretnej sieci, może liczyć na tankowanie 30 groszy na litrze tańsze. Jeżeli jeszcze dodatkowo posiada Kartę Dużej Rodziny, to zniżka wynosi 40 groszy.

Wracając jednak do regularnych cen… Może się okazać, że nie jest to zapowiedź dłuższego trendu, bo październik nie zapowiada się aż tak optymistycznie. Kraje OPEC+ już uzgodniły, że właśnie w październiku wydobycie ropy spadnie o 100 tys. baryłek dziennie. To niestety odbije się na rynku.

Gdzie taniej?

Ciekawe zestawienie przedstawiają eksperci stojący za aplikacją Pan Paragon.

– Pod naszą lupę trafiły dziesiątki tysięcy paragonów obejmujących okres od 1 do 31 sierpnia 2022 roku, a otrzymane wyniki przyporządkowaliśmy do konkretnych województw – wyjaśnia Antonina Grzelak z PanParagon.

Pb 98. Najdrożej było w województwie podkarpackim. Tutaj trzeba było wydać średnio 7,63 zł za 1 litr. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie z ceną 7,59 zł/l. Podium zamyka województwo śląskie – 7,57 zł.

– Z kolei najbardziej preferencyjne ceny mieli kierowcy z województwa zachodniopomorskiego (7,26 zł/l), kujawsko-pomorskiego (7,31 zł/l) oraz podlaskiego (7,33 zł/l) – dodaje PanParagon.

Pb 95. Najdrożej jest w województwie lubuskim (7,05 zł/l), następnie zachodniopomorskim (7,03 zł/l) oraz opolskim (7,02 zł/l). Z kolei na najtańszą ofertę PB 95 na stacjach benzynowych mogą liczyć kierowcy z warmińsko-mazurskiego (6,86 zł/l), dolnośląskiego (6,92 zł/l) oraz wielkopolskiego (6,93 zł/l) i śląskiego (6,93 zł/l).

ON. – Właściciele aut z silnikiem Diesla najwięcej pieniędzy za tankowanie zostawiają w województwie podlaskim i opolskim. To tutaj koszt za 1 litr oleju napędowego w sierpniu tego roku wynosił średnio 7,40 zł. Następne na liście dieslowej drożyzny okazały się województwa zachodniopomorskie (7,36 zł/l) i lubuskie (7,34 zł/l) – wylicza PanParagon.

Najkorzystniejszymi cenowo województwami do tankowania oleju napędowego ON były: pomorskie, śląskie, świętokrzyskie i łódzkie.

LPG. Różnica cenowa między regionami wynosiła nawet 30 groszy na litrze. Najdrożej jest w południowo-zachodniej części Polski, czyli w województwach opolskim (3,52 zł/l), dolnośląskim (3,24 zł/l) i lubuskim (3,45 zł/l). Z kolei najtańszą ofertę na stacjach paliw mają mieszkańcy łódzkiego (3,22 zł/l), podkarpackiego (3,23 zł/l) i śląskiego (3,25 zł/l).

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.