Krzysztof Mróz poinformował właśnie, że „Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW „Wody Polskie” we Wrocławiu wydał negatywną decyzję odnośnie przedłożonej przez PWiK „Wodnik” taryfy opłat za ceny wody i ścieków w Jeleniej Górze na najbliższe 3 lata. Tym samym zablokował podwyżki cen za wodę i ścieki w mieście”.

Senator  informując o  decyzji „Wód Polskich”, nie omieszkał skrytykować działań spółki Wodnik oraz samorządu jeleniogórskiego. My poprosiliśmy o zajęcie stanowiska przez wywołane do tablicy strony.

Jaka duża miałaby być podwyżka?

Jak wylicza senator Krzysztof Mróz, ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w Jeleniej Górze, miałby wzrosnąć łącznie w ciągu trzech lat o 35 procent. „W pierwszym roku cena za 1 m3 wody wzrosnąć miała z obecnie obowiązującej stawki 6,81 zł do 7,84 zł, czyli o blisko 15%. W drugim roku miał nastąpić wzrost cen do kwoty 8,67 zł (podwyżka o kolejne 10 porcent), by za 3 lata sięgnąć kwoty 9,20 zł. Łącznie, w przeciągu 3 lat, ceny za wodę w Jeleniej Górze wzrosnąć miały o 35 procent. Jeszcze większa skala podwyżek miała dotyczyć ścieków, których odbiór miałby wzrosnąć z obecnej kwoty 6,97 zł do 10,05 zł za 1 m3 w przeciągu 3 lat, co byłoby wzrostem o blisko 45 procent” – wylicza senator.

Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy spółki PWiK Wodnik wyjaśnia, że „Budowa i składanie taryfy to proces. Ostateczną jej wersję, która ponoć została odrzucona – do dziś nie otrzymaliśmy na ten temat z Wód Polskich informacji – złożyliśmy 18 marca. Taryfa nie zakładała drastycznych podwyżek cen wody i ścieków o jakich pisze pan senator. W ciągu trzech lat cena miała wzrosnąć o 9,47 procent”.

Dlaczego cena za wodę musi wzrosnąć?

Zgoda jest co do powodów planowanego wzrostu cen. – – Taryfy przedstawiane do zaopiniowania przez Wody Polski powinny uwzględniać m.in. koszty stałe, inflację, wzrost kosztów za energię i wynagrodzenia – tłumaczy senator Mróz.

– Jeszcze raz informuję go, że tak właśnie było – mówi Zbigniew Rzońca. – W tym roku inflacja w Polsce wynosi 3,7 proc. i jest najwyższa w Unii Europejskiej. Jeśli rząd jej nie obniży, w ciągu trzech lat wyniesie ponad 11 procent – rzecznik podaje wyliczenia.

Przypomina, że proponowany przez PWiK Wodnik wzrost cen za wodę i ścieki wynosiłby 9,47 proc. – Odrzucenie taryfy może skutkować ograniczeniem zatrudnienia w Wodniku. Czy na pewno o to chodzi panu senatorowi? – pyta rzecznik.

Czy opróżnią zbiornik wody w Sosnówce?

 – Jako jedną z przyczyn planowanych podwyżek cen za wodę i ścieki w Jeleniej Górze podawano także zamknięcie zbiornika wody pitnej w Sosnówce i związaną z tym konieczność inwestycji we własne ujęcie wody w Grabarowie. „Wody Polskie zdementowały jednak informacje o planowanym zamknięciu zbiornika” – podaje senator Mróz.

Zbigniew Rzońca prostuje, że wprawdzie „Wody Polskie” nigdy i w żadnym dokumencie nie poinformowały spółki Wodnik, że nie dojdzie do spuszczenia wody ze zbiornika „Sosnówka”, to przedstawiciele „Wód Polskich” wypowiadali się na ten temat publicznie w Radiu Wrocław oraz w Muzycznym Radiu. https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/72601/Przecieka-zbiornik-Sosno… https://muzyczneradio.pl/index.php/articles/19891/przecieka-zapora-na-zb…

Biurowiec za 5 mln złotych

Kontrowersje wzbudziła także informacja o ewentualnej budowie nowego budynku dla Wodnika. „Prawdziwym skandalem jest, że powołana niespełna rok temu nowa prezes Wodnika, już w tym roku zamierza rozpocząć budowę nowego biurowca” – twierdzi senator Krzysztof Mróz. Wtóruje mu radny klubu PiS Mariusz Gierus: „Mimo, że, jako radni, nie otrzymaliśmy propozycji nowej taryfy, to zwróciliśmy uwagę na inne budzące wątpliwości zapisy w przedstawionym planie rozwoju spółki. W latach 2021-2022 władze Wodnika zaplanowały w budżecie 5 mln zł na budowę nowej siedziby spółki za co, w sposób oczywisty, musieliby zapłacić odbiorcy wody.” – twierdzi radny. Rzecznik prasowy Wodnika wyjaśnia: „Budynek przy Pl .Piastowskim 12 (siedziba spółki Wodnik) jest w złym stanie. Z tego powodu musi być remontowany. Jego rozbudowa, planowana jest od kilku lat. Pozwoliłaby na sprzedanie przez Wodnik nieruchomości przy Pl. Piastowskim 12.” Jak informuje Zbigniew Rzońca, koszt operacji byłby więc ostatecznie dużo niższy, niż zatwierdzone na ten cel przez Radę Miasta 5 mln zł i nie jest  wykluczone, że cała operacja zbilansowałaby się.

W trosce o mieszkańców

Senator Krzysztof Mróz twierdzi, że dzięki decyzji   „Wód Polskich udało się zablokować horrendalnie wysokie podwyżki cen wody i ścieków dla jeleniogórzan. „Po wysokich podwyżkach opłat za śmieci szykowano mieszkańcom jeszcze większe podwyżki opłat za wodę. Pod rządami prezydenta Jerzego Łużniaka niemal wszystkie opłaty komunalne w mieście drastycznie rosną. Należy zapytać pana prezydenta czy ma inne pomysły na zarządzanie miastem niż drenowanie kieszeni mieszkańców Jeleniej Góry ? – pyta senator Mróz.

– Panu senatorowi polecam rzeczywistą troskę o mieszkańców naszego miasta i zajęcie się inflacją, olbrzymim wzrostem cen gazu i usług. Cena energii elektrycznej w ciągu trzech lat wzrosła o 37 procent a w tym roku wzrośnie o ponad 14 procent – ripostuje Zbigniew Rzońca.

Nowe taryfy cen wody i ścieków w Jeleniej Górze miały obowiązywać od 26 maja br. Po zablokowaniu przez „Wody Polskie”,  przedstawionej przez PWiK Wodnik taryfy, spółka może dokonać jej korekty lub odwołać się od wydanej decyzji w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.