Uszkodzone zostało drewno przy zamku oraz zewnętrzna struktura drzwi. Prawdopodobnie wandale chcieli dostać się do środka. Zniszczenia zauważyli pracownicy obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce i zawiadomili parafię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, do której należy kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Do zdarzenia doszło w poprzedni weekend, ale informację upubliczniono dopiero teraz.

Wandale nie oszczędzili także budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce. W ostatnich dniach grupa turystów wybiła szybę, chcąc dostać się do środka.

Zarówno kaplica św. Wawrzyńca, jak i Obserwatorium znajdują się pod ochroną konserwatora zabytków.

Należąca do Parafii Nawiedzenia NMP w Karpaczu kaplica, to najstarszy obiekt na Śnieżce i  jednocześnie najstarszy zabytkowy obiekt barokowy w Polsce położony tak wysoko. Budowa Kapliczki została rozpoczęta w 1655 roku.  Do 1810 roku kiedy nastąpiła kasacja zakonu Cystersów prowadzono w niej regularne nabożeństwa. W pierwszej połowie XIX wieku pełniła ona funkcje prowizorycznego schroniska. Ostatni najemca Schroniska – Kapliczki Friedrich Sommer w 1850 roku wybudował pierwsze, prawdziwe schronisko na Śnieżce, oraz odremontował również kaplicę. Obecnie można wejść do przedsionka i zapoznać się z jej wystrojem po gruntownym remoncie przeprowadzonym w ostatnich latach (między innymi w 2010 dokonano renowacji fresków). W przedsionku znajdują się tablice pamiątkowe z 1828 roku ku czci Jana Pieniążka – Odrowąża, który miał zginąć w torfowiskach na Równi pod Śnieżką. 10 sierpnia podczas odpustu ku czci św. Wawrzyńca, co roku odbywa się tu msza z uziałem przewodników górskich, leśników, proiacowników KPN i turystów z Polski, Czech i Niemiec.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.