Wywóz odpadów niesegregowanych potrafi kosztować kilkakrotnie więcej, niż tych z selektywnej zbiórki. Segregacja sprawia również, że odpady mogą zostać poddane recyklingowi, bo jeżeli wrzucimy je do złego pojemnika trafią na wysypisko lub spalarni. Są jednak takie śmieci, które większość z nas klasyfikuje nieprawidłowo. Ale nie ma się co dziwić, skoro jeden karton powinniśmy wrzucać do pojemnika na papier, a inny do kosza z odpadami z tworzyw sztucznych.

W związku z wprowadzeniem obowiązku segregacji śmieci na pięć frakcji, w wielu domach pojawił się problem. Aż 48 proc. ankietowanych Polaków nie umie robić tego poprawnie – wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Symetria. Są takie produkty, które sprawiają wyjątkową trudność w momencie, gdy musimy umieścić je w odpowiednim koszu.

Potłuczone szkło lub ceramika

Jeżeli stłukło nam się lutro, szklanka lub ceramiczny kubek intuicyjnie wrzucamy pozostałości do zielonego pojemnika na szkło. To jednak błąd. Do tego kosza można wrzucać jedynie puste opakowania szklane, np.: butelki, słoiki czy pojemniki po kosmetykach.

Kartony po mleku i sokach

Pusty karton po mleku lub soku często błędnie ląduje w niebieskim koszu na papier. Takie odpady powinny znaleźć się w tworzywach sztucznych. A to dlatego, że każde z nich ma wewnątrz warstwę aluminium, która chroni przed przeciekaniem.

Styropianowe opakowania

Niektóre produkty spożywcze kupujemy w styropianowych opakowaniach. Gdzie je wyrzucić? Pudełka po jajkach czy tacki po warzywach z tego materiału można wyrzucić do żółtego kosza na tworzywa sztuczne, ale mocno zatłuszczone pojemniki powinny trafić już do odpadów zmieszanych.

Jajka i skorupki od jajek

Skorupki od jajek możemy wyrzucić do brązowego pojemnika „bio”, czyli do śmieci organicznych powstających w naszych domach z resztek jedzenia. Całe jajka zaś, np. te zgniłe, należy zaliczyć do odpadów zmieszanych (kosz czarny). Tak jak pozostałe produkty odzwierzęce.

Paragony i zatłuszczony lub brudny papier

Wszelkiego rodzaju paragony, choć zrobione są z papieru, powinniśmy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. A to dlatego, że zawierają bardzo dużą ilość chemicznego tuszu. Z tego powodu nie nadają się do recyklingu. Podobnie, jak fragmenty zatłuszczone lub mocno ubrudzone, które również powinny trafić do pojemnika czarnego.

grafika: News4Media

Jeżeli mamy problem z danym produktem i nie wiemy, do jakich śmieci go zaliczyć, możemy sprawdzić to w internetowej wyszukiwarce odpadów. Takie platformy pojawiły się na stronach wielu samorządów, np. Warszawy, Łodzi, Gdyni czy Elbląga. Jedna z nich dostępna jest pod linkiem: www.segregujna5.um.warszawa.pl .

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.