Trzy w jednym – to tzw. testy combo, które od dziś mogą zlecać i wykonywać poradnie POZ. Wskazują one zakażenie grypą, koronawirusem lub wirusem RSV.

Testy antygenowe combo, czyli trzy w jednym, od 5 stycznia są świadczeniami gwarantowanymi w podstawowej opiece zdrowotnej. Tak zdecydował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Finansuje je NFZ. Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie podpisał wczoraj (poniedziałek 9 stycznia) prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badanie ułatwi właściwą diagnozę

Za test combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma blisko 34 zł. Do poradni trafił już komunikat z informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

„Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii” – czytamy w komunikacie NFZ.

Na test trzy w jednym kieruje lekarz POZ na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta.

Testy combo będą dostępne w ciągu tygodnia

– Jesteśmy po rozmowach z producentami. Zadeklarowali, że testów nie zabraknie – zapewnił szef resortu zdrowia, cytowany przez RMF FM. – Kupować je będą POZ-y.

I dodał, że testy combo będą dostępne w ciągu tygodnia.

Zdaniem Niedzielskiego taka diagnostyka zredukuje ryzyko niepotrzebnego wypisywania antybiotyków na receptę. Bo na razie cały czas są przepisywane na zapas. 

– Choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone – podkreślił. 

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.