Od grudnia 2019 roku jazda na suwak to nie tylko zwykła uprzejmość, ale obowiązek wszystkich kierowców. Wynika on z przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dzięki tej zasadzie znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała podstawowe błędy, jakie popełniają kierowcy podczas jazdy na suwak. Najczęstszym jest blokowanie pasa ruchu tak, aby inni kierowcy nie mogli przejechać do końca pasa, na którym nie możliwości kontynuacji ruchu.
„Takie zachowania powodują utrudnienia i stwarzają zagrożenie. Są też karalne zgodnie z Prawem o ruchu drogowym.” – informuje GDDKiA.
Drogowcy przypominają, że kierowcy, którzy jadą kończącym się pasem ruchu, nie mogą wpychać się za jednym przepuszczanym samochodem i wymuszać pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami kierujący jadący pasem, który ma kontynuację, ma obowiązek wpuścić jedno auto.
„Ważne, aby nie próbować zjeżdżać z kończącego się pasa ruchu wcześniej. Należy dojechać do jego końca i dopiero wtedy zmieniać pas ruchu.” – dodaje GDDKiA.
Jazda na suwak – o tym musisz pamiętać
Drogowcy radzą stosowanie jazdy na suwak w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu i tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych, potocznie zwanych korkami.
W tym celu:
– wykorzystaj całą długość pasa, który się kończy i jedź nim do końca,
– utrzymuj prędkość zbliżoną do pojazdu poruszającego się pasem obok,
– bezwzględnie wcześniej zasygnalizuj kierunkowskazem innym, że chcesz zmienić pas ruchu,
– jadąc pasem, który ma kontynuację, masz obowiązek wpuścić samochód jadący obok na kończącym się pasie ruchu.
Dość nietypowa, ale możliwa jest sytuacja z trzema pasami ruchu, kiedy jadący środkowym pasem ruchu musi wpuścić auta z dwóch skrajnych pasów (prawego i lewego). Wówczas przepuszcza po jednym samochodzie najpierw z prawego pasa, następnie z lewego pasa ruchu.
Jazda na suwak – wideo
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała wizualizację jak stosować jazdę na suwak.
Jaka kara?
Taryfikator mandatów przewiduje przypadek, w którym prowadzący utrudnia ruch lub uniemożliwia wjazd innym pojazdom. Gdy dojdzie do takiego wykroczenia policja ma prawo ukarać kierowcę mandatem karnym na kwotę od 50 do 500 złotych.
News4Media, fot.: iStock
1 Komentarz
Kopiuj-wklej.
Powiedz pan kierowcom wsiowym a i miastowym co to jest jada na „suwak” im się kojarzy ws-suwać czyli żreć lub po-suwać czyli z sexem.