Tłumy na Śnieżce to nic nowego w sezonie wakacyjnym, ale dziś, 10 sierpnia, zaroiło się na najwyższym szczycie Karkonoszy od czerwonych bluz przewodników i ratowników górskich. Tak dzieje się od 41 lat, w dniu świętego Wawrzyńca na Śnieżce odprawiana jest msza święta. Dokładnie w 1981 roku z inicjatywy Jerzego Pokoja, ówczesnego członka zarządu Koła Przewodników Sudeckich, zostały wznowione msze odpustowe na Śnieżce. Wówczas dodatkowo celebrowano rocznicę 300-lecia wybudowania kaplicy św. Wawrzyńca.

To święto ludzi gór, ale również mających góry w sercu. Mszę świętą koncelebrowało pięciu biskupów: z Polski, Czech, a także po raz pierwszy biskup obrządku wschodniego. Warto dodać, że datki zebrane podczas uroczystości zostaną przekazane na rzecz dzieci z Ukrainy.

Była to chwila, kiedy mogli spotkać się i porozmawiać przewodnicy, ratownicy górscy, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, obsługa schronisk górskich i wszyscy, których praca i obowiązki mają związek z górami. Nie zabrakło samorządowców, polityków i zwykłych turystów, którzy z plecakiem przemierzają górskie szlaki. Tak jak co roku, po mszy świętej zebrani zeszli do Kotła Łomniczki, gdzie przy Symbolicznym Cmentarzyku Ludzi Gór oddali hołd zmarłym.

Fot. Grzegorz Truchanowicz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.