Oddział reumatologiczny w Dolnośląskim Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze przestaje działać 1 sierpnia.  Formalnie zostaje zawieszony, ale odtworzenie funkcjonowania może być trudne.

Więcej o kulisach sprawy w jutrzejszym (wtorek, 20 lipca) numerze „Nowin Jeleniogórskich”

Przez wiele lat reumatologia była wizytówką kamiennogórskiego szpitala. Oddział był jednym z wiodących w tej specjalności na Dolnym Śląsku. To tutaj podjęto prekursorskie w regionie zabiegi w komorze kriogenicznej, na szeroką skalę stosowane jest leczenie biologiczne.  Ostatnio jednak działalność oddziału została drastycznie ograniczona. Sprzeciwili się temu zatrudnieni na oddziale lekarze i nie mogąc dojść do porozumienia z zarządem spółki pełną obsadą złożyli wypowiedzenia. Piątkowe spotkanie ostatniej szansy z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego (samorząd województwa jest udziałowcem szpitala) nie przyniosło żadnych rezultatów. W rezultacie oddział za nieco ponad tydzień wstrzyma działalność. I zarząd szpitala i lekarze zapewniają, że pacjenci oddziału nie zostaną pozostawieni sami sobie.

Za główną przyczynę obecnej sytuacji można by uznać epidemię koronawirusa, przez którą drastycznie ograniczono funkcjonowanie oddziału i nie przywrócono mu funkcjonowania mimo znoszonych ostatnio ograniczeń. Jak to określa ordynator oddziału Grzegorz Rozwadowski reumatologia przestała być leczącym oddziałem, a stała się atrapą.

Sytuacja stanęła na ostrzu noża, gdy zwolniono jednego z lekarzy. Według władz szpitala z powodu nadmiaru personelu na oddziale o ograniczonej działalności; według lekarzy – bo doktor Łobodziński „ośmielił się” kwestionować decyzje zarządu. To wtedy pozostali medycy – w geście solidarności z kolegą i w proteście przeciwko deprecjonowaniu reumatologii – złożyli wypowiedzenia.

Władze szpitala zapowiadały, że znajdzie specjalistów na ich miejsce, ale to najwyraźniej się nie udało. W placówce tłumaczą, że liczyli na zmianę zdania u lekarzy. Medycy sugerują, że raczej nie było chętnych gotowych na współpracę z obecnym prezesem placówki, który – ich zdaniem jest osoba konfliktową. To możliwe – obecny prezes obejmował stanowisko w 2019 r. w atmosferze protestów załogi szpitala (zastąpił Wiktora Króla), kojarzony jest też z udanym referendum w Lubomierzu, w 2008 r. Był wówczas wiceburmistrzem, ale to jemu przypisywano sprawczość czystek w urzędzie i prowokowania konfliktów w gminie.

Ordynator Rozwadowski (obecnie na przymusowym urlopie) zapewnia, że lekarze jeszcze przed zawieszeniem oddziałów zrobią wszystko, żeby zaopatrzyć pacjentów.

– Chodzi przede wszystkim o terapie biologiczne, bo ich przerwanie byłoby bardzo niekorzystne. Na dwa – trzy miesiące (bo na tyle możemy) zaordynujemy ich stosowanie w warunkach domowych. W tym czasie szpital musi znaleźć (ma taki obowiązek) placówki, w których można będzie kontynuować leczenie – zapewnia.

Tak czy inaczej zawieszenie (lub prawdopodobna likwidacja) oddziału reumatologicznego w kamiennogórskim DCR  to bardzo zła wiadomość dla chorych na poważne dolegliwości reumatyczne. W kolejce na oddział zapisanych   jest ponad 300 osób.        

Fot. Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji

8 komentarzy

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Nowy, wybudowany za ponad 4 mld zł blok energetyczny w Turowie został wyłączony już po miesiącu działalności. Teraz okazuje się, że błędy popełniono i przy projektowaniu, i przy uruchamianiu elektrowni.W sobotę napisaliśmy, że oddany w połowie maja blok elektrowni Turów w Bogatyni (województwo dolnośląskie) pracował ledwie ponad miesiąc. Nieczynny jest już od 19 czerwca. Nowy blok w elektrowni Turów nie działa już po miesiącu od otwarcia. Kosztował 4 mld zł, PGE milczy Czytaj także: Nowy blok w elektrowni Turów nie działa już po miesiącu od otwarcia. Kosztował 4 mld zł, PGE milczy Teraz okazuje się, że cała sprawa wiąże się ze złym projektem, niedopasowanym do warunków kopalni i elektrowni Turów. Od dłuższego czasu do tego bloku przyjeżdżali ludzie, którzy naprawiali urządzenia. Blok działał na systemie awaryjnym, a wszystkie funkcje automatyczne musiały zostać wyłączone, bo cały układ został źle skonstruowany mówi osoba znająca szczegóły prac w elektrowni Turów. System ma bowiem przepuszczać zbyt duże grudy węgla.

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  A Witek pitoli potem w lubuskiem (Lubuszanie nie dajcie sie nabrac), ze za 10 lat bedzie u nas jak w Niemczech. W Reichu w 1945r. Wszystko w ruinie.

 3. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Turow. Wykonawstwo spieprzone, utrzymanie ruchu szlag trafił, inżynierowie i technicy od wirowania turbiny obumarli lub wyjechali…Quelle misere! za to jest PiS zawsze wszędzie i kulawy nadprezes na czele. I tak trwa j.. mać! A teraz wyobraźcie sobie, że Wolskie swalocze pisbolszewiki budują dwie duże elektrownie jądrowe…Tupolewizm nuklearny.

 4. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Achtung! Wnimanije! Powrócił kanał POUFNA ROZMOWA z mailami Miszy Dworczyka i ruskiej spółki spod znaku małego kulawego führera. Adres: //gettr.com/user/poufnarozmowa //gettr.com/user/poufnarozmowa //gettr.com/user/poufnarozmowa

 5. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Mocne słowa Tuska w Gdańsku. „Panie Kaczyński, wyjdź z tej jaskini” Podziel się Donald Tusk na wiecu na Długim Targu w Gdańsku ostro uderzył w Jarosława Kaczyńskiego. Szef Platformy Obywatelskiej wyzwał prezesa PiS na pojedynek na argumenty. – Stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi – apelował Tusk. Tego obszcz@nego małego kulawego hitlera najszczalnika Wolski musieliby wyprowadzić z jaskini w szóstkę niczym Breżniewa u schyłku jego dni.

 6. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Filary Post-Pisowskiego Ładu:
  1. Delegalizacja PiS, określenie PiS jako zorganizowanej grupy przestępczej o orientacji bolszewicko – faszystowskiej, zakaz zgromadzeń zwolenników PiS i propagowania znaków i symboli PiS jak komunistycznych i hitlerowskich, pod karą więzienia;
  2. Aresztowanie i osadzenie w więzieniu przywódców formacji PiS którzy w jakikolwiek sposób naruszyli prawo ( świat prawniczy od dawna gromadzi zapisy o każdym przypadku ) oraz dublerzy w trybunale , sędziowie bez uprawnień , osoby podszywające się pod sędziów w sądzie najwyższym ( cała dyscyplinarna) , całe ministerstwo sprawiedliwości ( za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości i działalność przestępczą ) prokuratorów którzy umarzali śledztwa lub nimi sterowali wg politycznych instrukcji . Dozywotnie pozbawienie prawa do sprawowania jakichkolwiek funkcji publicznych , w przypadku prawników też dozywotnie odebranie prawa do wykonywania zawodu
  Procedura pozbawienia urzędu dla prezydenta za udział w zamachu stanu
  3. Przywrócenie ładu konstytucyjnego tzn anulowanie wszelkich aktów prawnych wydanych z naruszeniem prawa i przegłosowanych przez osoby nieuprawnione ( nielegalni posłowie )
  anulowanie wszystkich „wyroków” trybunału przyłepskiej ( w trybunale osoby nieuprawnione )
  4. Likwidacja CAŁEGO majątku partii PiS , oraz majątku rodzin posłów i działaczy który został zdobyty na posadach w spółkach skarbu państwa ( audyt odpowie czy osoby były kompetentne do tych stanowisk i czy faktycznie pracowały )
  5. Usunięcie przestępców z szeregów PISMILICJI
  6. Pełna kontrola organizacji ORDO IURIS , ONR oraz im podobnych i ich delegalizacja w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości

  PRAWA KOBIET które MUSIMY wpisać do konstytucji
  1 Prawo do aborcji na życzenie do 12 tygodnia , leki antykoncepcyjne oraz tabletki wczesnoporonne dostępne bez recepty
  2 Kobieta ma prawo dokonać aborcji w przypadku JAKIEJKOLWIEK wady genetycznej lub anatomicznej płodu
  3 Odmawianie kobiecie prawa do aborcji dziecka z wadami , gdy ciąża zagraża zdrowiu i życiu matki lub jest wynikiem przestępstwa , utrudnianie dostępu do badań prenatalnych – JEST PRZESTĘPSTWEM które będzie ścigane z urzędu

  Konstytucyjne równe prawa podatkowe dla wszystkich obywateli
  1 15% podatek liniowy z kwotą wolną od podatku powiększaną w zależności od liczby posiadanych dzieci
  2 zakaz stosowania podatku majątkowego „katastralnego”
  3 zakaz opodatkowania spadków przekazywanych najbliższej rodzinie

 7. Zakładam, że poprzez przesadę „PiS_Bolszewik_Czekista” chce zniechęcić wszystkich do swoich teorii. Jeżeli tak nie jest, to proponuję mu chwilę pomyśleć co się dziej gdy się za dużo zje lub wypije – czeka nas kac lub ból brzucha – w najlepszym razie jest to inny rodzaj przesytu. Trochę litości! Proszę o umiar lub inaczej rozsądek – bo w przeciwnym przypadku te teorie w takim natężeniu ze zdrowiem niewiele mają wspólnego:)

 8. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Przełomowe słowa @donaldtusk o ruskim ładzie, który buduje w Polsce narodowy socjalizm PiSbolszewizm. To miano już się od PiS-u nie odklei i będzie ciągnąć partię władzy w dół. Tusk pokazał dziś Polakom, że bolszewik Kaczyński ma z kim przegrać. A to jest klucz do zwycięstwa.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.