Pasieka powstała dzięki współpracy wrocławskiej Fundacji EkoRozwoju a samorządu jeleniogórskiego. Pasieką opiekować się będzie pracownik MPGK w Jeleniej Górze prywatnie pszczelarz Tomasz Sokoliński.

Miejskie pasieki

Cztery pszczele rodziny są prezentem Fundacji dla jeleniogórzan. Za kolejne trzeba będzie już zapłacić, ale prezydent Jeleniej Góry wierzy, że miejskie spółki włączą się do organizowania miejskich pasiek i wkrótce będzie ich więcej.

We Wrocławiu cieszą się one dużą popularnością. Pszczoły mieszkają między innymi na dachu Urzędu Wojewódzkiego i na Galerii Handlowej Wroclavia. Są także na budynku Teatru Muzycznego Capitol. Podobnie może być w Jeleniej Górze. – Najważniejsze jest to żebyśmy żyli zgodnie z naturą i między innymi dlatego zakładamy łąki kwietne – mówi Jerzy Łużniak, prezydent miasta. –Staramy się również nie wycinać drzew i między innymi właśnie budujemy takie pasieki– dodaje.

Pasieka powstała celowo przy ul. Mickiewicza 31, bo to miejsce nadaje się do organizacji zajęć dla dzieci, które będą dowiadywać się, jak żyją pszczoły i dlaczego owady są tak pożyteczne.

Ochraniają pszczoły i zapylacze

– Inauguracja pasieki połączona jest z rozpoczętymi działaniami dla ochrony pszczół i dzikich zapylaczy, które prowadzone są na pograniczu polsko-niemieckim – informuje Krzysztof Smolnicki , prezes Fundacja EkoRozwoju.

Działania obejmują tworzenie kwietnych łąk, nasadzenia miododajnych drzew, szkolenia dla pszczelarzy, edukatorów i służb gminnych oraz działania edukacyjne i promocyjne.

Wystawa w Muzeum Przyrodniczym

Dodatkowo od 1 do 16 września w Muzeum Przyrodniczym można oglądać wystawę edukacyjną „Po co nam pszczoły”. Dlaczego powinniśmy się przejmować? Wystawa pokazuje pszczoły i dzikie zapylacze, pożytki z nich, zagrożenia i ich źródła oraz metody ratowania zapylaczy. Można też dowiedzieć się: ile czasu zajmuje wyprodukowanie jednej łyżki miodu? jaki owad, zaraz po pszczole miodnej, jest najlepszym zapylaczem roślin uprawnych? dlaczego nie należy stosować oprysków, kosić trawników oraz warto wstrzymać się z wiosennymi porządkami w ogródku?

Łukasz Wyszkowski, pszczelarz z Wrocławia, działacz Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa nie krył zadowolenia z jeleniogórskiej pasieki. „Planujemy tworzyć takie miejsca na terenie całego Dolnego Śląska. Chcemy zwrócić uwagę na problem i uczyć młodego pokolenia wrażliwości na przyrodę” – mówi pan Łukasz.

CO MOŻEMY ZROBIĆ DLA PSZCZÓŁ i ZAPYLACZY??

10 prostych gestów w ważnej sprawie – dla dobra pszczół

1. ZASIEJ ŁĄKĘ Im więcej odmian kwiatów – tym więcej pożywienia dla pszczół. [Słoneczniki, malwy, chabry, lawenda…] 2. POSADŹ ZIOŁA Bezpośrednio w ogrodzie, na balkonie lub parapecie. Drogocenne zioła to dodatkowe wzmocnienie dla zapylaczy. [Szałwia, oregano, tymianek, mięta…]

3. DAJ ŻYĆ TRAWIE Twój trawnik nie musi być strzyżony co kilka dni – daj urosnąć trawie czy mleczom. Pamiętaj, że w trawie uwijają się pszczoły – koś wieczorem.

4. UŻYWAJ NATURALNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN CZY NAWOZÓW Zaprzyjaźnij się z czosnkiem, który skutecznie odstrasza niechciane owady. Dla lepszego wzrostu roślin użyj końskiego obornika.

5. DAJ PSZCZOŁOM PIĆ Ustaw w ogrodzie spodek z wodą. Pokrój w krążki korek od wina, które posłużą za doskonałe lądowisko dla owadów. Im też się chce pić w upał!

6. NIE GRAB LIŚCI Jesienią zostaw w ogrodzie nieco liści. Zimą dadzą schronienie dziko żyjącym owadom.

7. NIE ŚPIESZ SIĘ Z WIOSENNYMI PORZĄDKAMI Poczekaj z pracami w ogrodzie aż rośliny obudzą się do życia, zapewniając owadom pożywienie po zimie.

8. ZBUDUJ DOMEK DLA ZAPYLACZY Użyj suchych gałązek, starych cegieł z dziurkami, słomy i siana. Zobaczysz, że szybko pojawią się tam „dzicy” lokatorzy.

9. KUPUJ LOKALNIE Szukaj wyrobów od rolników ze swojej gminy, unikaj marketowych warzyw.

10. EDUKUJ INNYCH Wspólnie z pszczelarzami zorganizuj warsztaty dla sąsiadów czy szkoły. Ucz innych jak w prosty sposób mogą ratować pszczoły. Obdaruj ich nasionkami kwiatów, zasiejcie wspólnie łąkę.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.