Powiatowym Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze wzbogaciło się o pracownię tomografii komputerowej wyposażona w rewelacyjny tomograf. Kamiennogórskie urządzenie to światowy top takich aparatów.

Sprzęt do tomografii komputerowej, który trafił do kamiennogórskiego szpitala wart jest ok. 3 mln zł (sam tomograf kosztował 2,7 mln zł), a całkowity koszt przygotowania pracowni przekroczył 3,5 mln zł. O przekazaniu kamiennogórskiemu szpitalowi sprzętu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych decydował premier Morawiecki, a nie stało by się tak – o czym przekonywały władze powiatu – bez poparcia wiceminister edukacji Marzeny Machałek.

– Tomograf w realny i bezpośredni sposób wpłynie na zwiększenie możliwości kamiennogórskiego szpitala w zakresie udzielania pomocy pacjentom, a także zapewni możliwe optymalne warunki dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej i jakości usług. Doposażenie kamiennogórskiego szpitala w tomograf zapewni kompleksowość udzielanych świadczeń i ciągłość ich udzielania, bez konieczności korzystania z pracowni tomografii komputerowej innych placówek zapewniała prezes prowadzącej szpital spółki Barbara Kosak.

Tomograf komputerowy, który został zainstalowany w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, jest już po uruchomieniu technicznym, próbach sprzętu i procesie szkolenia pracowników.

Urządzenie z Kamiennej Góry to (według prezes Kosak) jeden z najnowocześniejszych takich aparatów na świecie. Jego innowacyjność polega na możliwości obniżenia dawki promieniowania nawet o 90 proc. bez wpływu na jakość wykonanego obrazowania. To znakomita wiadomość dla pacjentów, którzy muszą poddawać się badaniu tomograficznemu wielokrotnie. Jest też urządzeniem bardzo szybkim i dokładnym. Znacząco ułatwi pacjentom z powiatu kamiennogórskiego dostęp do takiej diagnostyki. Dotąd musieli na tomografie musieli jeździć do Jeleniej Góry albo Wałbrzycha, a czas oczekiwania na badanie przekraczał osiem miesięcy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.