Trwające od rana opady śniegu mocno wpływają na sytuacje na drogach w regionie. Szlaki komunikacyjne są śliskie, miejscami oblodzone, na drogach bocznych zalega śnieg lub błoto pośniegowe. IMGW na cały piątek i do soboty rana wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem dróg.

Szczególnie kłopotliwie jest na zjazdach i podjazdach. Odczuwają to i zgłaszają kierowcy jadący drogą 365 Jelenia Góra – Świerzawa (Kapela), 367 Kamienna Góra – Jelenia Góra (Przełęcz Kowarska). Zablokowana była (na szczęście krótko) droga nr 3 przed Szklarska Poręba, gdzie z podjazdem nie mogła sobie poradzić ciężarówka. Takie sytuacje mogą się powtarzać.  Wieczorem i w nocy, gdy temperatura spadnie, może być bardzo ślisko.

Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

– Kierowanie pojazdem wymaga większej czujności i koncentracji. Kierowcy „noga z gazu”. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze oraz stosujmy się do obowiązujących przepisów. W takich warunkach nie trudno o kolizję czy wypadek. Przypominamy o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, o właściwej technice i odpowiedzialnym zachowaniu, przez co zdecydowanie ograniczymy ilość niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Dlatego szczególnie w godzinach porannych i nocnych należy zachować ostrożność oraz dostosować prędkość do panujących warunków – przekazuje Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji.

W takich warunkach szczególnie trzeba zwracać uwagę na zachowanie bezpieczne odległości między pojazdami, bo najechanie na tył innego auta jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych.  Warto też pamiętać, że to piesi mają pierwszeństwo przed wejściem na pasy. „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”.

 Z drugiej strony także pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.