– Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej jest gotowe do przeprowadzenia szczepień nauczycieli. Wszystkich chętnych gorąco zapraszam – mówi Nikolaj Lambrinow, dyrektor WCSKJ. – Dokładamy wszelkich starań, by ten proces przebiegał szybko i sprawnie – zapewnia dyrektor.
Szczepienia nauczycieli odbywają się w weekendy, bowiem wówczas nie ma zajęć lekcyjnych. Do tej pory zgłoszonych do szczepień jest 630 nauczycieli w naszym regionie (w tym 100 już z drugiego etapu). W ubiegłą niedzielę (14.02) zaszczepionych zostało 86 osób. Na 2 maja planowane jest zakończenie szczepień nauczycieli, przyjmując zasadę, że drugą dawkę nauczyciele otrzymają po upływie 10 tygodni od przyjęcia pierwszej.
Nikolaj Lambrinow podkreśla, jak ważna jest współpraca z dyrektorami szkół. WCSKJ przygotowało specjalny system, dzięki któremu informacje od dyrektorów szkół trafiają do oddziału NFZ. – Dobra współpraca na pewno przyczynia się do sprawnie przebiegającego procesu szczepień i za to bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym – mówiła w Jeleniej Górze Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki, która spotkała się z dyrektorem WCSKJ, by na przykładzie tej placówki omówić przebieg szczepień nauczycieli.
W województwie dolnośląskim liczba zgłoszonych do szczepień przeciwko COVID-19 nauczycieli wynosi 18 431, w tym 3 101 to tzw. pomoc nauczyciela. – Spośród 38 szpitali węzłowych w regionie Dolnego Śląska dedykowanych szczepieniom nauczycieli, 8 z nich to szpitale marszałkowskie, są to na przykład: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, Specjalistyczny Szpital w Legnicy czy Wałbrzychu, Dolnośląski Szpital im. T. Marciniaka, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Koszarowej we Wrocławiu czy Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu – wylicza Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Oprócz szpitali węzłowych w naszym województwie funkcjonują dodatkowe punkty szczepień dedykowane nauczycielom i tu również samorząd województwa angażuje się w pomoc.
Pierwsza tura szczepień nauczycieli rozpoczęła się 12 lutego i obejmowała grupy uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu. Druga tura rejestracji nauczycieli do szczepień, która rozpoczęła się 15 lutego, dedykowana jest wszystkim nauczycielom do 65 roku życia.