Po remoncie do Zameczku ma przenieść się Osiedlowy Dom Kultury, którego siedziba przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego jest przestarzała i ciasna. Oferty w przetargu na remont Zameczku przyjmowane będą do 2 czerwca. Prace mają  potrwać do 23 września 2022 roku. Ich zakres jest ogromny, bowiem XIX-wieczny budynek przez kilka lat stał pusty i niszczał.

Renowacji poddany zostanie zarówno budynek główny, budynek gospodarczy i altana.

W ramach robót budowlanych przewiduje się wykonanie następujących prac: − budynek główny (A): roboty rozbiórkowe i demontażowe (ściany działowe, stropy, schody, kanały wentylacyjne), roboty budowlane wewnątrz budynku, roboty instalacyjne (instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna, c.o., ciepłej wody użytkowej, p.poż. Wentylacja i klimatyzacja), roboty wykończeniowe (wewnętrzne i zewnętrzne);

− budynek gospodarczy (B): naprawa tynków wewnętrznych, wymiana lub renowacja stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie ścian wewnątrz, odnowienie elewacji, renowacja elementów drewnianych więźby na zewnątrz, naprawa ubytków pokrycia dachowego, wykonanie opaski żwirowej wokół budynku;

− altana (C): naprawa/wykonanie nowych tynków wewnętrznych w piwnicy pod altaną, renowacja/odtworzenie elementów drewnianych poprzez oczyszczenie, impregnację i malowanie, wymiana wtórnych elementów drewnianych na odpowiednie stylowe, wykonanie rynien i rur spustowych, renowacja podłogi drewnianej, renowacja wieżyczki w tym elementów stalowych.

Planowane jest także zagospodarowanie terenu: wykonanie ogrodzenia terenu z renowacją bramy wjazdowej, wykonanie alejek pieszych oraz wjazdu głównego do obiektu wraz z placem manewrowym, oświetlenie terenu i montaż małej architektury (ławki, kosze na śmieci).

Po przebudowie budynek główny będzie pełnił funkcję budynku użyteczności publicznej i będzie tu działał ODK. Budynek gospodarczy zostanie wykorzystany jako obiekt pomocniczy dla budynku głównego, a istniejąca altana wraz z ziemianką, po przeprowadzonej renowacji zostanie przeznaczona na cele rekreacyjne.

W ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oczyściło park i wykarczowało  chaszcze oraz  samosiejki. Wywieziono kilka kontenerów śmieci.

Zameczek jest w rzeczywistości secesyjną willą. Zbudował ją około 1902 roku niemiecki przemysłowiec Max Erfurt, właściciel papierni w Strupicach (obecnie ulica Wiejska). W sąsiedztwie budynku jest półtorahektarowy park, który też będzie odnowiony.   W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Przez wiele lat był siedzibą Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Mieściła się w nim biblioteka naukowa. Miasto przejęło Zameczek od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.