24 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbyła się inauguracja 23. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji MIVA Polska we współpracy z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie oraz Krajowym Duszpasterstwem Kierowców zorganizowało Misyjny Festyn Rodzinny Św. Krzysztofa pod hasłem „Z czterech stron świata”.

Uroczystości rozpoczęły się od okolicznościowej Mszy Świętej z udziałem księży misjonarzy z całego świata, pod przewodnictwem ks. Jerzego Kraśnickiego, dyrektora MIVA Polska. We Mszy świętej uczestniczyli licznie przybyli pielgrzymi, w tym m. in. senator RP Krzysztof Mróz oraz Krzysztof Kurek, kierownik jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Modlono się w intencji kierowców i darczyńców MIVA w całej Polsce i na świecie, jak również obecnych solenizantów.

Po Mszy świętej odbyło się tradycyjne błogosławieństwo kierowców oraz święcenie pojazdów. Jednym z celów festynu była zbiórka na rzecz środków transportu dla misjonarzy. Składając cegiełkę w wysokości 20 zł na środki transportu dla misjonarzy można było wziąć udział w konkursie z nagrodami, wśród których znajdowały się m. in. pamiątki z misji z różnych stron świata. Celem festynu była także promocja Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km na rzecz pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu oraz troska o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach i propagowanie kultury bezpieczeństwa na drodze.

Organizatorzy przygotowali dla gości krzeszowskiego sanktuarium liczne atrakcje. Na scenie festynu zaprezentowały się zespoły z Ameryki Południowej i Afryki, w tym zespół „Los Companieros” prezentujący muzykę peruwiańskich indian oraz Jam Session Ricky Lion i zespół BaKuBa wykonujący etniczną muzykę afrykańską. Odwiedzający mieli także okazję wziąć udział w warsztatach „Afrykańskie Bębnienie” prowadzonych przez Rickiego „Lion” Lumanisha z Konga. Częścią festynu były także świadectwa misjonarzy oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego w językach świata. Goście mogli skorzystać z symulatorów dachowania i zderzeń, zaprezentowano także wystawy zabawek motoryzacyjnych z misji, „MIVA na wesoło” oraz „Bądź bezpieczny na drodze”. Nie zabrakło także tradycyjnych festynowych atrakcji dla najmłodszych jak dmuchańce, zjeżdżalnie, malowanie twarzy czy fotościanka oraz przysmaków z grilla i grochówki.

MIVA, czyli Mission Vehicle Association to stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu. MIVA Polska rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jest misyjnym stowarzyszeniem, celem którego jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu. Zajmuje się również promocją dzieła misyjnego Kościoła i pracy polskich misjonarzy, a także wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach propagując model kierowcy – chrześcijanina. MIVA propaguje Dekalog Kierowcy z rachunkiem sumienia kierowcy oraz Odblaski Życia dla pieszych, organizuje Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę, Niedzielę Modlitw za Kierowców i obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ambasadorami MIVA Polska i akcji św. Krzysztof są m. in. kierowcy rajdowi i motocykliści, wśród nich utytułowany zawodnik Orlen Team – Jacek Czachor.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.