Niektórzy w sylwestrową noc zdecydowanie przesadzili z „zabawą”, niszcząc niedawno odrestaurowaną figurę św. Floriana z lat 80-tych XIX wieku, która znajduje się na polanie pod Świętą Górą w Lubawce. Wartość strat opiewa na kwotę co najmniej 8000 złotych.

Działania policjantów z Komisariatu Policji w Lubawce, doprowadziły do ustalenia podejrzewanych o to przestępstwo. 4 stycznia 2023 roku funkcjonariusze z Lubawki oraz Kamiennej Góry, doprowadzili do jednostki policji trzech mieszkańców Lubawki: 17-latka i dwóch 15-latków, którzy mogą być odpowiedzialni za to zdarzenie.

15-latkowie po złożeniu wyjaśnień zostali zwolnieni do domu, a o sprawie poinformowany został Sąd Rodzinny. Natomiast 17-latek został osadzony w policyjnym areszcie, gdzie będzie czekał na dalsze czynności.

Zniszczenie mienia to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli jednak czyn ten dotyczy mienia znacznej wartości lub dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Skuteczne działania policjantów doceniło Stowarzyszenie Granica, którego prezes na profilu kamiennogórskiej jednostki złożyła podziękowania za szybkie wykrycie sprawców tego czynu.

2 komentarze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.