Samorząd jeleniogórski nie ustaje w staraniach, by w Sobieszowie przy ulicy Cieplickiej, w okolicach oddziału dawnego Urzędu Celnego, wykonać odwiert wody termalnej. Właśnie po raz trzeci złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie odwiertu C3.

Nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji z NFOŚiGW trwa do końca czerwca. – Może tym razem się uda – ma nadzieję Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Koszt inwestycji wynosi 24 mln złotych. Wniosek pn: Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych w celu ich udostępnienia na dz. nr 63/8 przy ul. Cieplickiej samorząd złożył po raz trzeci (dwa poprzednie nie otrzymały dofinansowania).

– Wnioskowana kwota pozwoliłaby nam na zbadanie zasobów wód na głębokości ok. 2500 m w miejscu, w którym można się spodziewać bogatych złóż wody, o relatywnie najwyższej w Polsce temperaturze – wyjaśnia prezydent.

Dlaczego samorządowi tak zależy na tym odwiercie? Woda termalna, która ma prawdopodobnie około 90 stopni C, mogłaby być wykorzystywana do podgrzewania wody w sieci. Miasto jest dogadane w tej sprawie z firmą ECO Jelenia Góra, która zaopatruje w ciepło około 40 tys. mieszkańców stolicy Karkonoszy. Gdyby udało się uruchomić odwiert C3 i pozyskiwać wodę termalną, koszt ogrzewania nie wrósłby, a może byłby nawet tańszy. Nie bez znaczenia jest, że ogrzewanie z takiego źródła zredukowało by zanieczyszczenie powietrza.

Wody termalne w Cieplicach

Na Dolnym Śląsku najwięcej źródeł geotermalnych jest w rejonie Karkonoszy. Ich badanie rozpoczął już w latach 70. dr Adam Fistek, uznany w kraju hydrolog i geolog uzdrowiskowy. Przebadał wszystkie źródła położone na obszarze 400 km kw. Okazało się, że tylko kilka z nich nadaje się do wykorzystania – głównie w Cieplicach i okolicy (m.in. Piechowice, Górzyniec, Kowary, Mysłakowice, Jelenia Góra).

W 1998 r. dr Fistek dowiercił się w Cieplicach do głębokości 2002 m, gdzie natrafił na wodę o temp. 87,5 st. C. Na bazie źródła w Cieplicach powstał aquapark Termy Cieplickie. Wodę termalną wykorzystuje także Uzdrowisko Cieplice, które do wszystkich zabiegów związanych z wodą (ćwiczenia w basenie, kąpiele mineralne, kąpiele perełkowe, hydromasaże, tusze, kąpiele wirowe, masaże podwodne, inhalacje i inne) używa wyłącznie wody leczniczo-termalne, co podwyższa skuteczność kuracji. Cieplickie wody działają rozgrzewająco nie tylko na skórę, ale także na głębiej położone naczynia krwionośne. Powoduje to rozszerzenie naczyń i przekrwienie narządów wewnętrznych.

Energie geotermalna

Energia geotermalna bazuje na wykorzystaniu cieplnej energii wnętrza Ziemi. Na dużych głębokościach (nawet do 3000 metrów) woda ma temperaturę od 20 do 130 st. C. Wydobyta na powierzchnię jest tylko niewiele chłodniejsza. Naukowcy uważają, że energia geotermalna powinna być traktowana jako jedno z głównych odnawialnych źródeł energii w Polsce. Szacują, że budowa instalacji geotermalnych byłaby opłacalna na ok. 40 proc. powierzchni Polski.

FOT. Richard Bartz, wikimedia.org

8 komentarzy

  1. ostatni odwiert termalny był zapowiadany jako ogromna szansa rozwojowa dla Cieplic. Miał powstać ogromny aquapark na ulicy Lubańskiej, hotel pod wałami, miało się zacząć rozwijać uzdrowisko… Władze jak widać nie mają pomysłów na rozwój miasta, poza odgrzewaniem starych kotletów, które już raz okazały się kapiszonem. Ciekawe, czy kiedykolwiek znajdzie się w tym mieście władza, która przytomnie spojrzy na rozwój gospodarczy miasta.

  2. Dla zwykłych ludzi nie ma ALE dla sekciarskiej firmy Rydzyka miliony się znalazły.Chory kraj chorych z rojenia ludzi.

  3. Koszt ogrzewania nie wrósłby, a może byłby nawet tańszy! To jakiś żart ?
    W takim razie mam w dupie ten odwiert !
    Za takie ciepło to powinniśmy płacić 5-10% kwoty teraźniejszych rachunków a nie może byłby !!
    Już na wejsciu WAŁ !! OTO POLSKA WŁAŚNIE !!!

  4. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Nie Polska tylko grasująca na WAŁKACH i ludzkiej głupocie organizacja PO-PSL-SLD- która rządzi tym regionem od zawsze wał goni wał. To że Rząd centralny coraz częściej nie daje NASZYCH PIENIĘDZY na wały PO-PSL-SLD to tylko świadczy o tym że właściwie wybraliśmy. Taka prawda. Koszt inwestycji 24 miliony. Dziesięć razy drożej niż na rynku. Ani grosza na te WAŁKI.

    • Typowy Pisior! NIE DAĆ ANI GROSZA niech ludzie płacą więcej, lepiej dać rydzykowi na jego odwiert 27 milionów a do tego ciepłownie za 61 milionów. Weź zje.bie jebnij sobie baranka z przytupem a potem pomyśl co za głupoty wypisujesz.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.