65-letnia kobieta mimo założonych raczków nie była wczoraj (23.02) stanie poruszać się w stromym i twardym terenie w okolicach tzw. Rynny Śmierci na północnym zboczu Śnieżki. Wychłodzoną bez obrażeń ratownicy wciągnęli na pokład śmigłowca. Mężczyzna, który obsunął się kilkaset metrów Rynną Śmierci, poobijany z licznymi otarciami z urazem kończyny górnej został zaopatrzony i wciągnięty za pomocą dźwigu na pokład śmigłowca po czym przetransportowany do szpitala w Jeleniej Górze.

Do akcji został zadysponowany zespół śmigłowcowy 1. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Świdwin / 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego/3rd Airlift Wing stacjonujący w naszym regionie w ramach współpracy GOPR Karkonosze ze Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR .

FOT. M.Moskwa / FB GORP

W trakcie lotu ratownicy otrzymali kolejne informacje, że w rejonie miejsca obsunięcia pierwszej osoby znajduje się kolejna, która nie jest w stanie samodzielnie się wydostać z eksponowanego terenu. Ratownicy po dolocie na miejsce akcji zlokalizowali z powietrza obie osoby i zdesantowali się w pobliżu każdej z nich.

Dziś (24.02) od rana trwają kolejne działania w tym rejonie.

„Przypominamy, że szlak na którym znaleźli się oboje poszkodowani jest w sezonie zimowym zamknięty z powodu zagrożenia lawinowego i ryzyka obsunięcia. Apelujemy o przestrzeganie wszelkich zasad poruszania się po Karkonoski Park Narodowy. Przypominamy, że należy poruszać się tylko otwartymi szlakami turystycznymi. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa waszego oraz przyrody. Szlaki okresowo zamykane są z powodów zagrożenia lawinowego, ekspozycji, a także z uwagi na ochronę unikatowej fauny i flory”- napisali ratownicy GOPR na swoim profilu FB,

Podkreślają, że w tak eksponowanym i nachylonym terenie raczki, pół-raczki, łańcuszki na obuwie są NIE wystarczającym wyposażeniem, aby poruszać się bezpiecznie. W obecnych warunkach przy dużym oblodzeniu i utwardzeniu szlaków w stromym terenie w miejscach dopuszczonych do poruszania się, należy wyposażyć się w raki i czekan do asekuracji oraz co najważniejsze trzeba się umiejętnie tym sprzętem posługiwać.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.