Już od samego czytania programu ślinka cieknie. Na Twierdzę Smaków – Festiwal Kuchni Historycznej i Regionalnej możecie się wybrać od 16 do 18 czerwca do Zamku Czocha. Firmuje go Joanna Lamparska, znana dziennikarka i autorka książek o regionalnych zabytkach i tajemnicach z nimi związanych. W tym roku gościem specjalnym Festiwalu jest Gruzja.

Wina, Chinkami i inne gruzińskie rarytasy

Przedstawiciele z Departamentu Turystyki i Miejsc Wypoczynkowych Adżarii zaprezentują największe atrakcje turystyczne i kulinarne swojego regionu, a szef kuchni słynnej gruzińskiej restauracji, Giorgi Kartvelishvili przygotuje gruzińskie dania: „chinkali”, „Adżarskie czaczapuri”, tradycyjne baranie szaszłyki, gruzińską aczmę oraz pchali – tradycyjne gruzińskie danie z siekanych i mielonych warzyw. Równocześnie przedstawiciele winnic położonego nad Morzem Czarnym i słynącego z uprawy winorośli oraz doskonałych win regionu Ajara zaprezentują swoje wina oraz opowiedzą o sięgającej ośmiu tysięcy lat winiarskiej tradycji swojego kraju.

Od Nerona do Marylin Monroe – najsmaczniejszy festiwal w Polsce

Uczestnicy festiwalu nie tylko spróbują historycznych dań, ale dowiedzą się także, dlaczego Neron spalił zapasy cynamonu, z jakiego powodu Nostradamus smażył korzenie mikołajka polnego i ile kwiatów trzeba było nazbierać, żeby wymienić je na krowę – mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, której pomysłem jest festiwal.

– Nasz „dział średniowiecza” stawia w tym roku na sosy. Jak powiedziała Magdalena Samozwaniec: „Każda potrawa bez odpowiedniego sosu była jak dama w niestarannej, niedokończonej toalecie” – dodaje Jarosław Kuczyński, dyrektor zamku Czocha, który organizuje festiwal z Fundacją Projekt Historia – Podczas wielkiej historycznej uczty na stołach pojawią się mięsiwa przygotowane w oryginalnym stylu.

Spróbuj tortu Marylin Monroe

Od pierwszej edycji festiwalu Zamek przygotowuje także każdego roku specjalny tort historyczny poświęcony jednej z władczyń. Podczas tegorocznego festiwalu serwujemy ulubione ciasto królowej ekranu Marylin Monroe! Dużo bitej śmietany i zapachu róży, a także…. ale to już niespodzianka. Nie zabraknie naszego kultowego już tortu Marii Antoniny.

Słodkości będą czekać również w namiocie orientalnym. Kawa z kardamonem gotowana na piasku, herbata Beduinów, baklava – to tradycyjne smaki Wschodu.

Pierniki z Ziębic

Na festiwal przyjeżdża również Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Pracownicy muzeum będą wraz z gośćmi imprezy przygotowywać i piec tradycyjne pierniki z Ziębic, wykorzystując przy tym historyczne foremki.

PROGRAM V TWIERDZY SMAKÓW 16-18 czerwca 2022

DZIEDZINIEC HONOROWY

Kuchnia PRL – czyli nasze opryskliwe sprzedawczynie serwujące pierogi bryzgane, golonkę, piwo i bigos.

Kantyna Polowa „Na tyłach” – kuchnia wojskowa z grochówką, żurem i słoweńską jutą.

Namiot orientalny – turecka baklava, kawa Beduinów i herbata miętowa z pustyni. Gościnnie wystąpi przysmak naszych południowych sąsiadów, choć nie orientalny to oryginalny – ponczowy rzeź

ZAMKOWA FOSA

Od średniowiecza do baroku, czyli warsztaty, zabawy, degustacje

Zabawki średniowieczne i pokazy. Tor strzelecki, strzelanie do tarczy, pokazy robienia łyżek i drewnianych talerzy.

Namiot średniowieczny – kutasiki i placki puri tretowane na gorącym oleju

Pod wiatą – napoje kwiatowo-owocowe, kwas chlebowy, orszada, lemoniada

Namiot saksoński – pączki średniowieczne z kwiatami i ziołami

CODZIENNE WARSZTATY

16.06.2022 CZWARTEK

DZIEDZINIEC HONOROWY godz. 10.00 -16.00 Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zaprasza do pieczenia pierników ziębickich z replik historycznych foremek.

FOSA

Godz. 13.00 Gotowanie plantago z soczewicy wg Św. Elżbiety z Turyngii z XIII wieku. Św. Elżbieta była córką węgierskiego króla, swój pierwszy szpital założyła ze św. Franciszkiem z Asyżu. Jej ciotką była Jadwiga Śląska. Stosowała w leczeniu m.in. babkę szerokolistną zmieszaną z miodem. Podczas warsztatów wspólnie przygotujemy plantago z babki i soczewicy, które pomaga na „rżnięcie brzucha”. Małgorzata Blistkowa opowie również o kuchni średniowiecznej, nieważnych lekarkach z Salermo a pod koniec warsztatów wszyscy spróbujemy dawnej potrawy. – obowiązują wcześniejsze zapisy Iwona.kislo@rewita.pl

17.06.2022 PIĄTEK

DZIEDZINIEC HONOROWY

Godz. 10.00 -16.00 Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zaprasza do pieczenia pierników ziębickich z replik historycznych foremek.

Reklama

FOSA godz. 13.00

Kuchnia szlachecka XVII wieku. Przygotujemy wspólnie kaszanat, czyli rosół polski z ryb. To potrawa całkowicie nieprzystająca do dzisiejszych sądów o polskim rosole. Jest zakwaszana octem lub limonią. Co ciekawe, potrawy po polsku np. warzywa były gotowane i podawane z bułką tartą, a potrawy po węgiersku – ze słoniną. Skupimy się na przyprawach wg powiedzenia „pieprzno i szafranno, moja panno”. Poznamy między innymi różnicę miedzy gałką muszkatołową, a kwiatem muszkatu. – obowiązują wcześniejsze zapisy – iwona.kislo@rewita.pl

18.06.2022

FOSA godz. 13.00

Sobota to dzień przewrotu w kuchni polskiej i wiek XVIII z Kucharzem Doskonałym z Wielądka. Gotujemy tym razem barszcz ze śledziem. Opowieść kuchenna dotyczy ziół, przypraw, kuchni mieszczańskiej. – obowiązują wcześniejsze zapisy – iwona.kislo@rewita.pl

Czy wiecie, że codziennie podczas naszego festiwalu będą odbywać się bezpłatne degustacje? Oto ich program: )

CODZIENNE BEZPŁATNE DEGUSTACJE

CZWARTEK

11.00 Pasztet Józefiny z królika – degustacja

13.00 Ziemniaki Generała faszerowane musem z twarożku i tymianku – degustacja

14.00 Adżarskie chaczapuri – specjał kuchni gruzińskiej

15.00 Kawa z kardamonem w Namiocie Orientalnym – degustacja

16.00 Skwierczący Rycerz – ciastka ze skwarkami- degustacja

17. 00 Chinkali – gruzińskie pierożki – degustacja

18.00 Kuchnia Polowa – wojskowa grochówka / pajda z tuszonką sapera

17.06.2022 PIĄTEK

11.00 Herbata Beduinów – degustacja

12.00 Pasztet Elsy – degustacja potraw wegetariańskich

13.00 Adżarskie chaczapuri – specjał kuchni gruzińskiej

14.00 Mocna Księżna, czyli babeczka z wątróbką – degustacja

15.00 Chinkali i mtsvadi, gruziński szaszłyk – degustacja

16.00 Przekąska Czosnkowa – degustacja potraw wegetariańskich

17.00 Kuchnia Polowa – wojskowa grochówka / pajda z tuszonką sapera

19.00 Uczta Średniowieczna

Zapisy: zamekczocha@rewita.pl lub pod numerem telefonu 75 721 15 53

W menu m.in. kapusta z grochem, pierogi opiekane, przepiórka, ziemniaki faszerowane, bigos, świeżynka, pstrągi pieczone, racuchy z fiołkami, kaczki, kurczaki, wątróbki drobiowe, smalec z opiłkami, sałatka ziemniaczana, mięsa pieczone, kluski śląskie, piwo i wino

18.06.2022 SOBOTA

11.00 Pasztet karotkowy – degustacja

12.00 Tradycyjny szaszłyk gruziński mtsvadi i adżarska aczma – degustacja

13.00 Racuchy pełne lata – degustacja

15.00 Herbata Beduinów – degustacja

16.00 Chaczapuri

17.00 Kuchnia Polowa – wojskowa grochówka / placek z owocami

Organizatorzy: Zamek Czocha i Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego Projekt Historia. Parterem festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.