Już od samego czytania programu ślinka cieknie. Na Twierdzę Smaków – Festiwal Kuchni Historycznej i Regionalnej możecie się wybrać od 16 do 18 czerwca do Zamku Czocha. Firmuje go Joanna Lamparska, znana dziennikarka i autorka książek o regionalnych zabytkach i tajemnicach z nimi związanych. W tym roku gościem specjalnym Festiwalu jest Gruzja.

Wina, Chinkami i inne gruzińskie rarytasy

Przedstawiciele z Departamentu Turystyki i Miejsc Wypoczynkowych Adżarii zaprezentują największe atrakcje turystyczne i kulinarne swojego regionu, a szef kuchni słynnej gruzińskiej restauracji, Giorgi Kartvelishvili przygotuje gruzińskie dania: „chinkali”, „Adżarskie czaczapuri”, tradycyjne baranie szaszłyki, gruzińską aczmę oraz pchali – tradycyjne gruzińskie danie z siekanych i mielonych warzyw. Równocześnie przedstawiciele winnic położonego nad Morzem Czarnym i słynącego z uprawy winorośli oraz doskonałych win regionu Ajara zaprezentują swoje wina oraz opowiedzą o sięgającej ośmiu tysięcy lat winiarskiej tradycji swojego kraju.

Od Nerona do Marylin Monroe – najsmaczniejszy festiwal w Polsce

Uczestnicy festiwalu nie tylko spróbują historycznych dań, ale dowiedzą się także, dlaczego Neron spalił zapasy cynamonu, z jakiego powodu Nostradamus smażył korzenie mikołajka polnego i ile kwiatów trzeba było nazbierać, żeby wymienić je na krowę – mówi Joanna Lamparska, dziennikarka i pisarka, której pomysłem jest festiwal.

– Nasz „dział średniowiecza” stawia w tym roku na sosy. Jak powiedziała Magdalena Samozwaniec: „Każda potrawa bez odpowiedniego sosu była jak dama w niestarannej, niedokończonej toalecie” – dodaje Jarosław Kuczyński, dyrektor zamku Czocha, który organizuje festiwal z Fundacją Projekt Historia – Podczas wielkiej historycznej uczty na stołach pojawią się mięsiwa przygotowane w oryginalnym stylu.

Spróbuj tortu Marylin Monroe

Od pierwszej edycji festiwalu Zamek przygotowuje także każdego roku specjalny tort historyczny poświęcony jednej z władczyń. Podczas tegorocznego festiwalu serwujemy ulubione ciasto królowej ekranu Marylin Monroe! Dużo bitej śmietany i zapachu róży, a także…. ale to już niespodzianka. Nie zabraknie naszego kultowego już tortu Marii Antoniny.

Słodkości będą czekać również w namiocie orientalnym. Kawa z kardamonem gotowana na piasku, herbata Beduinów, baklava – to tradycyjne smaki Wschodu.

Pierniki z Ziębic

Na festiwal przyjeżdża również Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Pracownicy muzeum będą wraz z gośćmi imprezy przygotowywać i piec tradycyjne pierniki z Ziębic, wykorzystując przy tym historyczne foremki.

PROGRAM V TWIERDZY SMAKÓW 16-18 czerwca 2022

DZIEDZINIEC HONOROWY

Kuchnia PRL – czyli nasze opryskliwe sprzedawczynie serwujące pierogi bryzgane, golonkę, piwo i bigos.

Kantyna Polowa „Na tyłach” – kuchnia wojskowa z grochówką, żurem i słoweńską jutą.

Namiot orientalny – turecka baklava, kawa Beduinów i herbata miętowa z pustyni. Gościnnie wystąpi przysmak naszych południowych sąsiadów, choć nie orientalny to oryginalny – ponczowy rzeź

ZAMKOWA FOSA

Od średniowiecza do baroku, czyli warsztaty, zabawy, degustacje

Zabawki średniowieczne i pokazy. Tor strzelecki, strzelanie do tarczy, pokazy robienia łyżek i drewnianych talerzy.

Namiot średniowieczny – kutasiki i placki puri tretowane na gorącym oleju

Pod wiatą – napoje kwiatowo-owocowe, kwas chlebowy, orszada, lemoniada

Namiot saksoński – pączki średniowieczne z kwiatami i ziołami

CODZIENNE WARSZTATY

16.06.2022 CZWARTEK

DZIEDZINIEC HONOROWY godz. 10.00 -16.00 Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zaprasza do pieczenia pierników ziębickich z replik historycznych foremek.

FOSA

Godz. 13.00 Gotowanie plantago z soczewicy wg Św. Elżbiety z Turyngii z XIII wieku. Św. Elżbieta była córką węgierskiego króla, swój pierwszy szpital założyła ze św. Franciszkiem z Asyżu. Jej ciotką była Jadwiga Śląska. Stosowała w leczeniu m.in. babkę szerokolistną zmieszaną z miodem. Podczas warsztatów wspólnie przygotujemy plantago z babki i soczewicy, które pomaga na „rżnięcie brzucha”. Małgorzata Blistkowa opowie również o kuchni średniowiecznej, nieważnych lekarkach z Salermo a pod koniec warsztatów wszyscy spróbujemy dawnej potrawy. – obowiązują wcześniejsze zapisy Iwona.kislo@rewita.pl

17.06.2022 PIĄTEK

DZIEDZINIEC HONOROWY

Godz. 10.00 -16.00 Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zaprasza do pieczenia pierników ziębickich z replik historycznych foremek.

Reklama

FOSA godz. 13.00

Kuchnia szlachecka XVII wieku. Przygotujemy wspólnie kaszanat, czyli rosół polski z ryb. To potrawa całkowicie nieprzystająca do dzisiejszych sądów o polskim rosole. Jest zakwaszana octem lub limonią. Co ciekawe, potrawy po polsku np. warzywa były gotowane i podawane z bułką tartą, a potrawy po węgiersku – ze słoniną. Skupimy się na przyprawach wg powiedzenia „pieprzno i szafranno, moja panno”. Poznamy między innymi różnicę miedzy gałką muszkatołową, a kwiatem muszkatu. – obowiązują wcześniejsze zapisy – iwona.kislo@rewita.pl

18.06.2022

FOSA godz. 13.00

Sobota to dzień przewrotu w kuchni polskiej i wiek XVIII z Kucharzem Doskonałym z Wielądka. Gotujemy tym razem barszcz ze śledziem. Opowieść kuchenna dotyczy ziół, przypraw, kuchni mieszczańskiej. – obowiązują wcześniejsze zapisy – iwona.kislo@rewita.pl

Czy wiecie, że codziennie podczas naszego festiwalu będą odbywać się bezpłatne degustacje? Oto ich program: )

CODZIENNE BEZPŁATNE DEGUSTACJE

CZWARTEK

11.00 Pasztet Józefiny z królika – degustacja

13.00 Ziemniaki Generała faszerowane musem z twarożku i tymianku – degustacja

14.00 Adżarskie chaczapuri – specjał kuchni gruzińskiej

15.00 Kawa z kardamonem w Namiocie Orientalnym – degustacja

16.00 Skwierczący Rycerz – ciastka ze skwarkami- degustacja

17. 00 Chinkali – gruzińskie pierożki – degustacja

18.00 Kuchnia Polowa – wojskowa grochówka / pajda z tuszonką sapera

17.06.2022 PIĄTEK

11.00 Herbata Beduinów – degustacja

12.00 Pasztet Elsy – degustacja potraw wegetariańskich

13.00 Adżarskie chaczapuri – specjał kuchni gruzińskiej

14.00 Mocna Księżna, czyli babeczka z wątróbką – degustacja

15.00 Chinkali i mtsvadi, gruziński szaszłyk – degustacja

16.00 Przekąska Czosnkowa – degustacja potraw wegetariańskich

17.00 Kuchnia Polowa – wojskowa grochówka / pajda z tuszonką sapera

19.00 Uczta Średniowieczna

Zapisy: zamekczocha@rewita.pl lub pod numerem telefonu 75 721 15 53

W menu m.in. kapusta z grochem, pierogi opiekane, przepiórka, ziemniaki faszerowane, bigos, świeżynka, pstrągi pieczone, racuchy z fiołkami, kaczki, kurczaki, wątróbki drobiowe, smalec z opiłkami, sałatka ziemniaczana, mięsa pieczone, kluski śląskie, piwo i wino

18.06.2022 SOBOTA

11.00 Pasztet karotkowy – degustacja

12.00 Tradycyjny szaszłyk gruziński mtsvadi i adżarska aczma – degustacja

13.00 Racuchy pełne lata – degustacja

15.00 Herbata Beduinów – degustacja

16.00 Chaczapuri

17.00 Kuchnia Polowa – wojskowa grochówka / placek z owocami

Organizatorzy: Zamek Czocha i Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego Projekt Historia. Parterem festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.