W galerii handlowej „Nowy Rynek” w Jeleniej Górze w obecności m.in. senatora RP Krzysztofa Mroza, marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz wicemarszałka Grzegorza Macko odbyła się przedświąteczna prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych.

„Do organizacji tej imprezy powróciliśmy po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Chcemy żeby tego typu wydarzenia odbywały się w miejscach takich jak to, gdzie przy okazji przedświątecznych zakupów można obejrzeć i skosztować tego co charakterystyczne dla dolnośląskich miejscowości i naszej polskiej tradycji.” – powiedział wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko.

Podczas imprezy zorganizowanej przez Samorząd Województwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprezentowało się 20 Kół Gospodyń Wiejskich z całego Dolnego Śląska. Na pięknie udekorowanych stoiskach przedstawiały one różnego rodzaju świąteczne ozdoby i dekoracje, potrawy związane z okresem Świąt Wielkanocnych oraz stroje ludowe. Główną ideą przyświecającą wydarzeniu było połączenie tradycji z nowoczesnością. W nowoczesnej przestrzeni handlowej oprócz stoisk przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, gdzie odwiedzający mogli obejrzeć, skosztować i zakupić regionalne produkty odbyły się także konkursy pokazujące świąteczne tradycje np. na najpiękniejszą palmę wielkanocną, pisankę a także koncerty zespołów i kapel ludowych.

„Kiermasz tradycji wielkanocnych przypomina nam o tym jak różnorodny jest Dolny Śląsk, który jest tyglem kultur a co za tym idzie tyglem smaków, które mieszkańcy naszego regionu przywieźli ze sobą wiele lat temu ze swoich rodzinnych stron. Mam nadzieję, że tego rodzaju prezentacje będą wydarzeniem cyklicznym, na którym jeleniogórzanie będą mogli przed każdymi świętami poznawać smaki i obyczaje Dolnego Śląska.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.