W związku z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem, rząd podczas piątkowej konferencji ogłosił nowe zasady funkcjonowania w czasie piątej fali pandemii. Wyjaśniamy, na czym będą polegały.

Najnowsze dane zebrane przez ministerstwo zdrowia wskazują, że tylko minionej doby w Polsce odnotowano 36 665 zakażeń koronawirusem. To najwyższy wynik od początku trwania pandemii, który zbiera również swoje śmiertelne żniwo. Codziennie z powodu COVID-19 umiera kilkaset osób. W związku z tak krytyczną sytuacją odbyła się w piątek konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego, w której trakcie ogłoszone zostały nowe zasady. Oto one:

– od 27 stycznia w aptekach wprowadzony zostanie program darmowego testowania. Pacjenci podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem będą mogli skorzystać z testu antygenowego bez skierowania i całkowicie bezpłatnie. Obowiązkiem aptek będzie zapewnienie dyskretnego miejsca, w którym przeprowadzany będzie zabieg. Uzyskany wynik wpisywany będzie w Ewidencji Wjazdu do Polski;

– kwarantanna zostaje skrócona z dziesięciu do siedmiu dni; bez zmian pozostaje czas izolacji dla pacjentów z COVID-19;

– osoby powyżej 60. roku życia z potwierdzonym zakażeniem objęte zostaną obowiązkiem poddania się w ciągu 48 godzin badaniu, którego wykonaniem zajmie się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej;

– zwiększona zostanie liczba zespołów ratownictwa medycznego oraz tzw. łóżek covidowych w szpitalach;

– wzmożone zostaną również policyjne kontrole.

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli rządu, eksperci spodziewają się nawet 70-140 tysięcy zakażeń.

„Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Każdego kolejnego dnia smutne rekordy. Od trzech dni widzimy, że liczba dziennych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tysięcy. Widzimy ogromną dynamikę w porównaniu z liczbą zakażeń w minionym tygodniu. Dzisiejszy wynik to praktycznie 2,5 raza więcej, niż tydzień temu. W ujęciu pełnego tygodnia widać, że liczba infekcji po prostu się podwaja. To nie jest chwilowe zwiększenie „– mówił minister Adam Niedzielski.

Z kolei premier Morawiecki podkreślił, że 80 do 90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione. „Szczepienia zwiększają szansę na przeżycie” – alarmował.

News4Media/ fot. Gov.pl

1 Komentarz

  1. Bzdury. Zwiększyli z dnia na dzień dwukrotnie ilość testów, a te wykazują wszystkie dziwne wirusy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.