Ponad 4 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojna w swoim kraju, wybrało na miejsce zamieszkania powiat karkonoski. To szósty powiat w Polsce, biorąc pod uwagę ilość zarejestrowanych Ukraińców na 1 tys. mieszkańców. W całym regionie osiedliło się ponad 16 tys. uchodźców.

Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną, aby zalegalizować swój pobyt w Polsce i korzystać ze świadczeń i ułatwień, rejestrują się w bazi PESEL. To najbardziej miarodajny rejestr pokazujący jak wielu uchodźców na dłużej zamierza pozostać w Polsce. Z ponad 3,5 mln Ukraińców, którzy od 24 marca przekroczyli naszą granicę, prawie 1,5 mln wróciło do swojego kraju, a część z pozostałych wyjechała dalej na zachód. Rejestr PESEL informuje też gdzie osiedlili się uchodźcy, którzy otrzymali już swój numer identyfikacyjny.

Okazuje się, że w naszym regionie to nie Jelenia Góra jest najchętniej wybieranym do osiedlenia miejsce. W stolicy regionu zarejestrowało się 2694 uchodźców z Ukrainy (liczby ze strony dane.gov.pl). Znacznie więcej jest ich w powiecie karkonoskim, gdzie swój numer PESEL zarejestrowało 4032 uchodźców. Więcej niż w Jeleniej Górze jest też zarejestrowanych uchodźców w powiecie bolesławieckim – 3519. W powiecie zgorzeleckim zarejestrowało się 2129 osób z Ukrainy, w lubańskim – 1452, lwóweckim – 1208 i kamiennogórskim 26,2.

Liczby bezwzględne nie zawsze oddają sytuację, bo różna jest populacja powiatów. Więcej mówią proporcje w poszczególnych powiatach. I okazuje się, że powiat karkonoski jest najchętniej wybieranym przez uciekinierów wojennych obszarem do zamieszkania nie tylko w skali regionu. To siódmy pod tym względem powiat w Polsce. Biorąc pod uwagę liczbę osiadłych Ukraińców do całkowitej ludności powiatu, w powiecie karkonoskim na każdych 1000 mieszkańców swój numer PESEL zarejestrowało 62,8 obywateli Ukrainy. W Polsce większe wskaźniki mają tylko powiaty brzeziński (75,2). tatrzański (71,1), nowodworski (68,0), grójecki (67,5), pucki (65,4) i pruszkowski (65,0). W warszawie, gdzie zarejestrowało się ponad 100 tys. Ukraińców, ten wskaźnik wynosi 61,7. W Jeleniej Górze – 33,6.

W regionie wyższy wskaźnik niż Jelenia Góra ma jeszcze powiat bolesławiecki, gdzie numer PESEL uzyskało dotąd 39 uchodźców na 1000 mieszkańców. W powiecie lubańskim ten wskaźnik wynosi 26,4; w kamiennogórskim – 26,2; w lwóweckim – 26,1 i w zgorzeleckim 23,5.

Fot. KD

14 komentarzy

 1. Premier Węgier Viktor Orban postępuje racjonalnie starając się zabezpieczyć interes gospodarczy Węgier, zanim zdecyduje się na poparcie embarga na ropę z Rosji. „Na szczycie Rady Europejskiej Orbán mówi rzecz oczywistą: najpierw znajdźmy rozwiązania (w tym wypadku: dla Węgier), potem wprowadzajmy embargo na ropę. Szkoda, że tak samo nie działa wolski rząd” A wy wolaki dalej za bezdurno karmcie ukrainki z ich bachorami i wysyłajcie darmo ukraińskim oligarchom ropę i broń.

  • I wy wolaki już niedługo kiedy wkroczą nasze wojska zrozumiecie jak dobrze wam będzie w Wielkiej Rosji.

 2. Plaszczak z MON kupi pod zastaw polskich lasów złom z USA,
  który podarujemy oligarchom z bsnderowskiego Kijowa.

 3. Więcej ukrainek w ten kraju, więcej broni i ropy wysyłanej „darmo” dla upadlińskich oligarchów to wyższa hiperinflacja w ten kraju. Głupota Wolak poraża. To ile czekacie wolaki na miejsce w szpitalu i w kolejce do lekarza specjalisty?

 4. Będzie dużo drożej. Wstępny odczyt inflacji GUS za maj wskazuje, że w maju ceny w Polsce rosły w tempie 13,9 proc. rok do roku. Najmocniej podrożały żywność oraz paliwa. Szybko rosną jednak ceny większości dóbr i usług. Należy się spodziewać kolejnej dużej podwyżki stóp procentowych. Skoro przyjaciele bandersynów w sejmie pomówili paliwa „darmo” czyli za moje i twoje na upadłą krainę U, to musi być drogo i musi być hiperinflacja.

 5. Każdy ukrainiec wie, że hasło „Sława ukrainie”, które tak często jest obecnie powtarzane, stanowi tylko część wyrażenia.
  Naprawdę brzmi ono „Sława ukrainie, śmierć Lacham”, po prostu obecnie drugi człon jest pomijany, ale jest to zjawisko chwilowe, spowodowane sytuacją polityczną. Po wojnie wszystko wróci do „normy”.

 6. Morawiecki znowu zawiózl na upadłą krainę U miliard euro. Prosto do banderowskiego Kijowa. Szybko wytransferują do bandersynów hajs otrzymany z unii europejskiej. Zaś w kraju ukrainki dojä was na plusy.

 7. Dzisiaj rząd małego kulawego ustala na banderlandzie jak przekazywać miliardy euro które unia przekaże wolsce, banderowcom Żelyńskiego. Natychmiast. Cała mafia kulawego z Żoliborza siedzi w Kijowie taka tam wojna.

 8. rację miał kaprawy pisbolszewicki r y j Sasin mówiąc do swojego sutenerskiego elektoratu: pis doprowadzi do tego, że ludzie będą zarabiać 18 000 zł. zapomniał tylko dodać, że chleb wtedy będzie kosztował 500 zł.. i to wczorajszy, bo jutrzejszy to już 700…

 9. Wczoraj rząd małego kulawego żoliborskiego s z c z o c h a ustalał na banderlandzie w Kijowie, jak przekazywać miliardy euro które unia europejska przekaże wolsce, jak najszybciej ASAP banderowcom i oligarchom od klauna Żelyńskiego. Natychmiast. Cała mafia kulawego z Żoliborza siedzi w Kijowie; taka tam wojna. Wiec może ukrainki z dzieciami już przestaną żerować na plusach w tym kraju w tym w naszym regionie i ASAP wrócą na upadłą krainę U. Czy wy Jurij Łużniak możecie wytłumaczyć to ukrainkom? Niech już jadą.

 10. Rząd ułatwił zbieranie chrustu na opał. To odpowiedź na wysokie ceny energii. Tak pis.ia swa.locza małego kulawego s z c z o c h a żoliborskiego zrobiła z was dziadów. Tymczasem ukrainki z małymi ukrsińcami będą mieszkać w ogrzewanych domach.

 11. To zdumiewające, ale polskojęzyczni rządzący w postaci Michaiła Dworczyka z partii PiS, oficjalnie potwierdzili, że horrendalne ceny paliw w Polsce to rodzaj podatku jaki płacimy Ukraińcom z powodu wojny w tym kraju. Oznacza to chyba, że polskojęzyczny rząd pracuje dla rządu ukraińskiego, bo trudno sobie wyobrazić jak Ukraina może nakładać podatki na Polaków. Jednak skoro przyznaje to pan Dworczyk, to nie można już uważać tego jako teorii spiskowej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.