Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 8 cudzoziemców, którzy przebywali na terytorium Polski wbrew przepisom i zamierzali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Wraz z nimi zatrzymano 2 Ukraińców, którzy próbowali na tym zarobić.

O szczegółach informuje Paweł Biskupik, p. o. rzecznika prasowego komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej:

– W ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze SG z placówki w Zgorzelcu realizując zadania służbowe na terenie powiatu zgorzeleckiego na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami zatrzymali do kontroli drogowej dwa samochody osobowe na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcami zatrzymanych pojazdów byli obywatele Ukrainy – 23 i 38-latek, którzy jak się okazało, mieli przewieźć przez polsko-niemiecką granicę 8 Syryjczyków.

Przeprowadzona wobec Syryjczyków kontrola legalności pobytu wykazała, że przebywają na terenie naszego kraju bez ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Wobec zatrzymanych obywateli Syrii wszczęto postępowania o zobowiązaniu do powrotu. Dodatkowo na wszystkich cudzoziemcach ciążyć teraz będzie obowiązek zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Zgorzelcu w ustalonych terminach.

Kierowcę pojazdu, 23-latka zatrzymano za pomocnictwo w przekroczeniu wbrew przepisom granicy z Polski do Niemiec przez grupę 5 Syryjczyków. Ponadto Ukrainiec nie stosując się do orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Poznaniu zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, może spodziewać się dodatkowej kary. Niezależnie od tego, komendant placówki SG w Zgorzelcu wszczął wobec obywatela Ukrainy postępowanie o zobowiązaniu do powrotu. Cudzoziemiec usłyszał zarzuty, przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze w terminie późniejszym.

Z kolei 38-letniego Ukraińca także zatrzymano za pomocnictwo w przekroczeniu wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy przez grupę 3 Syryjczyków. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo zasądził przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa w kwocie 400 złotych. Natomiast komendant placówki SG w Zgorzelcu wszczął wobec cudzoziemca postępowanie o zobowiązaniu do powrotu.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Fot. NOSG

1 Komentarz

  1. Nie ma się co dziwić , chcieli do lepszego , A. Merkel zaprosiła wszystkich , do dziś Niemcy tego nie odwołały , więc nie wiem czemu Polska im to utrudnia.Na Białorusi nie mogą być , tak twierdzi opozycja, choć nie jest to państwo gdzie im coś grozi , sami tam przybyli . W Polsce opozycja też nie chce ich wziąć na swoje utrzymanie, a ja jako obywatel też nie mam zamiaru na nich łożyć , są inne potrzeby ( służba zdrowia , osoby nie pełno sprawne, obronność itd.) Zresztą w Polsce i tak nie dostaną tego co mogą im zaoferować praworządne Niemcy , aby mogli godnie żyć. Moim zdaniem nie blokujmy drogi ludziom chcącym żyć godnie i w dobrobycie , gdyż za to może nam grozić nieuchronnie wysoka kara , jak ostrzegał D. Tusk 250 000 E za każdego nie przepuszczonego uchodżce !

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.