Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy oraz Białorusina podejrzanych o pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa określonego w art. 264 kk. Od początku tego roku funkcjonariusze NoOSG przedstawili zarzuty 75 osobom za pomocnictwo, jak również za organizowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej.

13 września funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie wytypowali na jednej z dróg w Zgorzelcu auto osobowe. Pojazdem tym kierował 32-letni obywatel Ukrainy posiadający litewską kartę pobytu. Na przednim siedzeniu podróżowała 40-letnia Ukrainka posiadająca również litewską kartę pobytu, natomiast na tylnym siedzeniu auta funkcjonariusze ujawnili czterech dorosłych mężczyzn – 3 obywateli Iraku oraz obywatel Afganistanu.

Obywatele Ukrainy dobrowolnie poddali się karze

Kierowca oraz jego pasażerowie zostali zatrzymani. Obywatele Ukrainy wyjaśnili, że cudzoziemców zabrali ze wskazanego wcześniej miejsca i mieli zawieźć ich do Niemiec. Usłyszeli zarzuty, iż w celu osiągnięcia korzyści majątkowej we współdziałaniu ze sobą udzielili pomocy 4 cudzoziemcom w usiłowaniu bezprawnego przekroczenia granicy państwowej. Ukraińcy przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 3 lat. Dodatkowo kierowca auta ukarany został mandatem karnym za naruszenie przepisów bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym.

Konsekwencje nielegalnego pobytu

Natomiast obywatele Iraku w wieku 26, 33 i 46 lat oraz 26-letni Afgańczyk nie posiadali przy sobie dokumentów umożliwiających im legalny pobyt w Polsce. Wobec nich wszczęte zostały postępowania w sprawie zobowiązania ich do opuszczenia Polski.

Kolejne zatrzymania na drodze do Niemiec

Następnego dnia (14.09) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie skontrolowali jadącą w kierunku granicy z Niemcami toyotę. Kierowcą pojazdu był 37-letni Białorusin posiadający wydaną pod koniec sierpnia tego roku polską wizę z prawem do pracy. Jego pasażerami jak się następnie okazało było czterech obywateli Jemenu w wieku od 26 do 32 lat. Obywatel Białorusi przyznał się, że cudzoziemców zabrał ze wskazanego pinezką miejsca i jego zadaniem było dostarczyć ich do Niemiec. Natomiast obywatele Jemenu, którzy nie mieli dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce oświadczyli, że na Białoruś przylecieli na podstawie białoruskich wiz, następnie przesiadając się do kolejnych aut, zmierzali do Niemiec.

Wobec obywatela Białorusi funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą dalsze czynności procesowe. Natomiast wobec obywateli Jemenu wszczęte zostały postępowania mające na celu wydanie decyzji zobowiązujących cudzoziemców do opuszczenia Polski oraz strefy Schengen.

75 osób z zarzutami

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 75 osób, którym przedstawiono zarzuty organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej lub pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa określonego w art. 264 kk. – Wśród zatrzymanych osób było 68 cudzoziemców (m.in. 28 obywateli Ukrainy, 15 obywateli Gruzji, 6 obywateli Białorusi, Irakijczycy, Ormianie, obywatel Turcji, Serbii, Niemiec, Egiptu, Syrii, Łotwy i Tadżykistanu) – informuje mjr SG Joanna Konieczniak, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

3 komentarze

  1. Trzeba było zapytać najpierw członków koalicji , może wzieli by ich pod swoje dachy jak Polacy brali Ukraińców . Wierzę iż naprawdę by się nimi zaopiekowal , przecież wszyscy pamiętamy jak się wypowiadali o SG. oraz jak w świetle kamer potraili robić z siebie idiotów !

  2. Ciekawe jaki byłby lament w Polsce gdyby Francuzi napadli na Niemców? Czy Polacy rujnowali by budżet państwa żeby ratować Niemców?

  3. PO = donoszenie i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Niemcy wymordowali miliony ludzi pozakładali obozy zagłady i spalili w piecach 6 milionów obywateli wielu państw. Rozkradli i zniszczyli Europę w tym prawie doszczętnie Nasz Kraj -POLSKĘ. Przeprowadzali bestialskie i okrutne eksperymenty chemiczne na niewinnych małych dzieciach. I CO .?????????? I NIC. Teraz chcą pouczać NAS jak być PRAWYM I UCZCIWY NARODEM No i co wy na to????? PO-wcą to się podoba. Ale jaja. Ale jaja. Oni chcą przewodzić Europie a Donald Tusk ma przewodzić w Polsce. Tusk ponad przeciętny ZŁODZIEJ zawodowy KŁAMCA . Ale jaja. Ale jaja.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.