Pociski nad głowami, rakiety uderzające w budynki, płacz dzieci, strach. W sieci krąży spreparowane nagranie, które pokazuje, jak wyglądałaby stolica naszego kraju, gdyby Polska stała się kolejnym celem agresji Władimira Putina.

Zaczyna się niewinne: młoda kobieta z uśmiechem na twarzy pozuje na tle Pałacu Kultury. Po chwili w budynek uderza rakieta. Nad Stadionem Narodowym unoszą się kłęby gęstego dymu, bombardowany jest również Plac Zamkowy. W tle słychać wyjące syreny i krzyk przestraszonych mieszkańców.

Wizualizację opublikował Anton Geraszenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. W ten sposób chciał zwrócić uwagę Polaków na to, że wkrótce nasz kraj może stać się kolejną ofiarą Rosjan.

„Dzisiaj Ukraina za nas przelewa krew Jeśli nie pomożemy jej bronią i Ukraina przegra, Polska może być kolejną ofiarą agresji Putina” – czytamy pod filmem zamieszczonym w serwisie YouTube. Te czarne, przerażające obrazy są wołaniem Ukrainy o pomoc i wspólną walkę ze zbrodniarzami.

– W tej chwili Ukraina jest inspiracją dla wszystkich. Ukraina pokazała światu, ile jest warta. (…) Europejczycy rozumieją, że nasi żołnierze walczą o nasze państwo, ale też o całą Europę, o pokój dla wszystkich krajów UE – mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w trakcie jednego ze swoich wystąpień.

Specjalizujący się w dezinformacji Paul Barrett przyznał w rozmowie, że tego typu nagrania mogą służyć manipulacji. Z kolei Hany Farid, profesor z UC Berkeley’s School of Information, uważa, że do tego typu wizualizacji należy podchodzić z ostrożnością, bo bez problemu można usunąć z niej końcowe napisy. Wówczas mogłaby krążyć pomiędzy internautami jako prawdziwe wydarzenie i stać się np. powodem dramatycznej w skutkach paniki.

News4Media/fot. iStock / screen YouTube Anton Gerashchenko

2 komentarze

  1. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Czy wy wyborcy PO-PSL-SLD-KGB-TVN-Amber Gold jesteście gotowi aby oglądać na własne oczy jak pijane śmierdzące sowieckie sołdaty zbiorowo gwałcą wasze żony ,córki i wnuczki. Czy wy jesteście na to gotowi???????? Czy jesteście gotowi ginąć za politykę waszych liderów. Jerzego Milera, Włodzimierza Cimosiewicza , Radosława Sikorskiego.???? Pamiętajcie o tym, że zapijaczony sowiecki śmierdzący bandyta jak będzie was ZBIOROWO GWAŁCIŁ to będzie miał w d-u-p-i-e na kogo głosowaliście. A wasz lider Donald Tusk będzie siedział wtedy na Kajmanach ze swoimi milionami i zażywał z rozkoszą kąpieli w lazurowych wodach i będzie miał was i wasze dzieci głęboko w D-U-P-I-E. Pamiętajcie o tym.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.