W związku z ujawnieniem na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu substancji chemicznych i prowadzonych działań mających na celu ich utylizację, już od godzin porannych w sobotę (17 października)  na terenie miasta rozbrzmiewał komunikat informujący mieszkańców o zaplanowanej ewakuacji.

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz umożliwienie sprawnego przeprowadzenia akcji, było głównym celem policjantów z Lubania, wspomaganych przez Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Legnicy, Oddział Prewencji Policji we Wrocławia oraz lubańską Straż Miejską” – wyjaśnia asp. sztab. Justyna Bujakiewicz – Rodzeń z lubańskiej komendy policji.

Ewakuację rozpoczęto o godzinie 7.00 i prowadzono ją przez dwie godziny. Od godziny 9.00 zamknięte zostały punkty handlowe oraz wstrzymano ruch uliczny w pobliżu ul. Wojska Polskiego.

Według szacunków Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubaniu około 500 osób musiało na czas akcji opuścić swoje mieszkania. Dla ewakuowanych podstawiono autobusy. Operacja zakończyła się o godz. 15.00.

Bojowe beczki ze środkami chemicznymi odnaleziono na terenie OSS SG 30 września w czasie prac ziemnych. Najprawdopodobniej był to bromacaton – środek bojowy stosowany na polu walki podczas I wojny światowej. Mógł leżeć zakopany w ziemi od lat 30 XX w. Resztki środków bojowych zostały wywiezione z jednostki SG w celu ich neutralizacji przez pododdział przeciwchemiczny.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.