Internauci alarmują o kolejnej formie działania oszustów. Ich celem jest wyłudzenie dokumentów, a to może się skończyć bardzo źle.

Przed kilkoma chwilami ruszyła nowa kampania wyłudzająca skany dokumentów Polaków (paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy).” – alarmuje branżowy serwis niebezpiecznik.pl. Tym razem oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską DHL. Osoby korzystające z ich usług otrzymują wiadomości, w których proszone są o tym, że „twoja” paczka zostanie dostarczona, ale wpierw trzeba przesłać dobrej jakości kopie jednego z dokumentów. W wiadomości jest wręcz podane jakiego: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy.

Ta metoda jest bardzo groźna, bo wiadomość została profesjonalnie przygotowana. Znajduje się w niej logo firmy, dane kontaktowe oraz adres e-mail przypominający ten należący do przedsiębiorstwa zajmującego się dostarczaniem przesyłek.

Informacja dla ofiar: Jeśli przesłałeś skan dokumentu, unieważnij go jak najszybciej.” – radzą eksperci, a samo DHL na swojej stronie internetowej informuje: „Zauważyliśmy, że oszuści bezprawnie wykorzystujący nazwę i markę DHL próbują okraść klientów kupujących przez Internet. Oszuści wykorzystują do tego celu wiadomości e-mail i grafiki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby zostały wysłane przez firmę DHL. W większości przypadków takie wiadomości zawierają informacje o internetowych transakcjach sprzedaży dóbr konsumpcyjnych, za które należy zapłacić, zanim zostaną doręczone”.

Firma dodaje, że nie wymaga takiego rodzaju płatności. Nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Nie ponosi także odpowiedzialności poniesione w następstwie oszustwa. „Jeśli podejrzewasz, że otrzymałeś oszukańcze wiadomości e-mail, SMS-y lub znalazłeś stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych, które próbuje udawać DHL, zachęcamy do poinformowania nas o tym jak najszybciej, abyśmy mogli szybko podjąć działania mające na celu powstrzymanie oszustwa.” – apeluje firma.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.