Cyberprzestępcy w święta nie zwolnili. Przeciwnie, wykorzystują je, żeby wyłudzić nasze dane do kont. Ich najnowszy pomysł: albo zapłać mandat, albo przekazujemy go komornikowi.

W czasie świąt wielu z nas poruszało się samochodami. Tę okoliczność wykorzystali oszuści, wymyślając metodę „na komornika”.

„Uwaga, nowy wariant kampanii phishingowej z użyciem SMS – ostrzega na swoim profilu na Twitterze CERT Polska – Tym razem oszuści informują o niezapłaconym mandacie i przekazaniu zaległości do windykacji przez komornika! Link w wiadomości może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta!”.

„W dniu 2.01.2023 twój mandat zostanie przekazany do komornika z tytułu zaległości 5.00 PLN. Opłać teraz” – zachęcają oszuści w sms-ach do swoich ofiar. Są one wysyłane z różnych numerów telefonów.

Treść sms-ów może być zmodyfikowana – przestrzega CERT Polska. I dodaje: „Podejrzane SMS-y przekazujcie na 799-448-084”.

Jeśli klikniemy w link, trafimy oczywiście nafałszywą stronę, na której – jak zapewniają oszuści – możemy opłacić mandat. Zobaczymy kwotę zadłużenia i poznamy „odbiorcę.

Na stronie, na która trafimy, są też loga znanych banków, które mają przekierowywać do odpowiednich równie fałszywych stron imitujących witryny banków. Tam mielibyśmy podać dane logowania, przekazując je tym samym cyberprzestępcom.

Jeśli taki sms trafił do nas, to jego nadawcą są oszuści. Można go usunąć, a nadawcę zablokować albo przekazać CERT Polska. 

News4Media/fot. iStock/Twitter CERT Polska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.