Rachmistrza możesz sprawdzić

Na zdalną formę spisu rząd zdecydował się w wyniku pandemii koronawirusa. Zdarzają się jednak oszuści, którzy wykorzystując niewiedzę, zwłaszcza starszych ludzi, pukają do drzwi i podają się za pracownika GUS.

„Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję” – ostrzega GUS.

Od wtorku (4 maja) możemy jednak spodziewać się telefonu z urzędu. Każdy rachmistrz, który będzie chciał udzielić nam faktycznej pomocy, posiada oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe. Jest to dokument zawierający imię i nazwisko, numer, godło oraz klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Możemy poprosić rozmówcę o podanie danych i sprawdzić jego uczciwość na infolinii, pod numerem 22 279 99 99 lub przez stronę internetową https://rachmistrz.stat.gov.pl/.

Spisałeś się? Rachmistrz nie zadzwoni

Jeśli zasilasz tę część grupy Polaków, którzy już się spisali, nie oczekuj telefonu. Systemy odnotowały, że obowiązek obywatelski został przez ciebie spełniony i nie ma potrzeby ponownego kontaktu. Jeżeli mimo to dojdzie do rozmowy z rzekomym rachmistrzem, istnieje podejrzenie, że to próba wyłudzenia informacji. Taki incydent nie powinien mieć miejsca, dlatego należy niezwłocznie zgłosić go przez infolinię spisową lub do Biura Spisowego właściwego dla miejsca zamieszkania.

Jak się spisać i czemu to służy?

Aby dokonać samospisu, należy wejść na stronę https://nsp2021.spis.gov.pl i wypełnić zamieszczony tam formularz, lub zadzwonić pod nr 22/279-99-99 wew. 1 i spisać się przez telefon. NSP 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Przedsięwzięcie odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września. GUS zbiera szczegółowe informacje o społeczeństwie, na podstawie których rząd w przyszłości ma podejmować trafniejsze decyzje w naszym imieniu. Szczegółowa lista pytań dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.