Karkonoska Filharmonia Kameralna „La Farinella – arie con bravura” zaprasza 1 lipca o godz. 19.00 do auli I ZSO im. Stefana Żeromskiego na koncert najbardziej ornamentalnej muzyki baroku.

W programie koncertu „La Farinella – arie con bravura” znajdą się popisowe arie z repertuaru jednego z najsłynniejszych w historii opery śpiewaków – Farinellego, czyli Carla Broschi. Są to arie oratoryjne i operowe jego brata Riccardo Broschi, pierwszego mentora kastrata – Nicola Porpory, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego baroku Antonio Vivaldiego, Johanna A. Hasse, a także będącego w długoletnim konflikcie z sopranistą Georga F.Haendla.

Większość utworów znana jest ze ścieżki dźwiękowej z filmu „Farinelli – ostatni kastrat”. Z arcytrudnym repertuarem pisanym dla najwybitniejszych śpiewaków baroku zmierzy się z towarzyszeniem orkiestry Karkonoskiej Filharmonii Kameralnej Anna Patrys, zwyciężczyni GRAND PRIX Elisabeth Connell Prize (Sydney), stypendystka MKiDN, laureatka Emmy, nomjnowana do Paszportów Polityki regularnie współpracująca z polskimi, włoskimi, francuskimi, niemieckimi i angielskimi specjalistami z zakresu muzyki barokowej.

2 komentarze

  1. Kolejasz z lwufka Odpowiedź

    Co to za twór filharmonia kameralna? Albo filharmonia albo zespół kameralny

    • Są Filharmonie i filharmonie kameralne. Te pierwsze zajmują się organizacją i prezentacją koncertów muzyki poważnej, jak i muzyki rozrywkowej, głównie tych największych, a więc o charakterze pełnoorkiestrowym. Te drugie skupiają swoją działalność tylko na kameralistyce, której nota bene próżno w programie Filharmonii Dolnośląskiej szukać. Istnieją filharmonie posiadające jedynie własne zaplecze lokalowe, a prezentujące utwory w wynajmowanych salach koncertowych. Instytucjami prowadzącymi działalność takich filharmonii są np. stowarzyszenia muzyczne. I tak jest w tym przypadku. Działalność filharmonii jest ukierunkowana na możliwość prezentowania utworów wymagających największych obsad wykonawczych, jak również najbogatszego instrumentarium. Działalność filharmonii kameralnej jest ukierunkowana na małe składy, repertuar kameralny i mniejsze instrumentarium. Pod względem skali działalności, filharmonie razem z operami zalicza się do największych instytucji zajmujących się prezentacją muzyki na żywo. Zarówno Filharmonie jak i opery mają swoje kameralne formy. Słowo „filharmonia” pochodzi z greckiego phileo – miłuję oraz harmonia – współdziałanie, ład i nie odnosi się konkretnie do wielkości instytucji, ale do jej profilu. A teraz gdy się douczyłeś skąć siać ferment na lokalnych portalach, bo się ośmieszasz.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.