Ponad 438 tysięcy złotych zebrały dwa jeleniogórskie sztaby podczas 30. finału WOŚP. To prawie dwa razy tyle, co w ubiegłym roku. I choć wiatr dawał się we znaki i część niedzielnych imprez trzeba było przenieść pod dach JCK,to mieszkańcy i wolontariusze spisali się świetnie. Pierwsi hojnie wrzucali do puszek i licytowali gadżety. Drudzy z uśmiechem przemierzali ulice, mimo fatalnej pogody.

Ostateczna kwota zbiórki będzie z pewnością większa, bowiem trwają jeszcze licytacje w serwisie Allegro. Warto na nie zajrzeć, bo do wylicytowania są między innymi atrakcyjne pobyty w karkonoskich pensjonatach i hotelach. Na ferie w sam raz.

WOŚP w Jeleniej Górze zaczęła grać już w sobotę (29 stycznia). W Galerii Sudeckiej podczas aukcji i zabawy, zorganizowanej przez Sztab WOŚP przy ZST „Mechanik” oraz Naszą Fundację, można było między innymi nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz wylicytować ciekawe gadżety. W sobotę grała także Górska WOŚP. W schronisku Samotnia zebrali się himalaiści, podróżnicy, miłośnicy gór. Opowiadali o swoich wyprawach i przekazywali na licytację zdjęcia, sprzęt i książki. Jak zawsze hitem była licytacja śniegowego bałwana. W Samotni na 30. WOŚP zebrano 28 tysięcy złotych.

W niedzielę (30 stycznia) w Jeleniej Górze ze względu porywisty odwołano część atrakcji na placu Ratuszowym, a licytacje przeniesiono do Jelenigórskiego Centrum Kultury. Na placu na jeleniogórzan czekały: loteria fantowa, strzelnica laserowa, stoiska Divemed Jarosław Przybylski, dolnośląskiego WOPR-u, miasteczko gokartowe oraz mobilny punkt poboru krwi i inne atrakcje. W JCK od godz. 15.00 występowały lokalne zespoły i młodzi artyści: Tosia Krajda, Milena Sula, Nikola Nowak, Maja Bogucka, Maja Zagiczek, Martyna Jeziorska, Artur Veinbergs, Julia waszkiewicz i Natalia Stich. Muzykę dawną zagrali: Tymoteusz Niewiadomski, Lidia Cieplińska, Ada Konopa, Blanka Balasa, Hania Jeremenko oraz Barbara Rydecka. Oklaskiwano Tosię Sweklej z pracowni wokalnej JCK Muflon. Energicznie zagrały na zakończenie zespoły Sorter oraz Tantfreaky.

A ponieważ odwołano na placu Ratuszowym (z powodu wichury) pokaz laserowy „światełka do nieba”, uczestnicy finału w JCK wysłali światełka latarkami w telefonach komórkowych. Wielkimi brawami podziękowano 400 wolontariuszom ze sztabów ZHP Hufca Karkonoskiego oraz ZST „Mechanik”, którzy tak dzielnie kwestowali na ulicach.

Podczas 30. finału WOŚP w Jeleniej Górze wylicytować można było między innymi obiad z Jerzym Łużniakiem, prezydentem Jeleniej Góry, wycieczkę po Karkonoszach z posłanką Zofią Czernow, zestaw żołnierzyków od Marcina Zawiły, dyrektora Książnicy Karkonoskiej, kosz ciasteczek od radnej Danuty Wójcik, zestawy gadżetów od Term Cieplickich, policji jeleniogórskiej oraz Straży Miejskiej, a także misia astronautę z kolekcji Bogdana Nauki, ś.p. dyrektora Zdrojowego Teatru Animacji . Miś-kosmonauta trafił na licytację po raz drugi. Kupił go wraz z krasnalem za 650 zł pan Michał, bo jak mówił, ta zabawka przypomina mu dzieciństwo. Piękny szklany anioł sprzedał się za 750 zł. Trzy tysiące złotych wylicytowano za wycieczkę w Karkonosze w posłanką Zofią Czernow, 400 zł dał nabywca za maskotkę policji jelenigórskiej, 500 zł kosztował tort w kształcie serduszka WOŚP.

ALKA

Fot. Marcin Kaźmieruk

Ramka

Świeradów – Zdrój – 58 tys. 467,77 zł

Gryfów Śląski 13 tys. 927 zł

Bolesławiec – 160 tys. zł

Kowary 40 tys. 604 zł

Szklarska Poręba – 10 tys. zł

Główny sztab WOŚP poinformował 31 stycznia rano o zebraniu 136,3 mln zł w całej Polsce.

To kwoty zadeklarowane. Cały czas trwają aukcje na Allegro. Można także wpłacać na Orkiestrę do e-skarbonek.

W tym roku finał WOŚP był poświęcony podniesieniu standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To pierwsza orkiestrowa zbiórka na dziecięcą okulistykę pod hasłem: "Przejrzyj na oczy". Celem jest między innymi uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Za pieniądze zebrane podczas 30. Finału, kupione zostaną m.in.: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.