Wczoraj i dziś (30 – 31 marca) w Jeleniej Górze znowu raportowane są rekordowe przyrosty nowych, potwierdzonych zakażeń. We wtorek było to 96 przypadków, w środę – 91. To kolejne rekordowe wyniki, znacznie wyższe niż podczas jesiennej II fali epidemii. Wtedy najwyższe wzrosty raportowano w dniach 4 – 6 listopada, odpowiednio: 83, 84, 76. Teraz w miniony piątek potwierdzono 101 nowych przypadków (najwyższa liczba od początku epidemii), a zakażenia wczorajsze i dzisiejsze to dwa kolejne najwyższe wyniki.
Dużo mniej zakażeń w całym regionie stwierdzono w poniedziałek, bo łącznie 111 (w Jeleniej Górze – 25). To efekt minimalnej ilości testów robionych w niedzielę. Przeprowadzono ich w całym regionie 305, a w Jeleniej Górze 58.
Wczorajszy wskaźnik nowych zakażeń dla Jeleniej Góry wyniósł 12,19 na 10 tys. mieszkańców i gmina miejska była wśród 14 gmin w Polsce z najwyższym wskaźnikiem. Dziś odsetek spadł do wartości 11,55, a w Polsce przybyło wiele gmin (zwłaszcza na Górnym Śląsku) z jeszcze wyższym odsetkiem nowych zakażeń. Wczorajszy wskaźnik sytuował Jelenią Górę na drugim miejscu na Dolnym Śląsku (po powiecie strzelińskim – 17,95), dzisiejszy – na miejscu czwartym (Wrocław – 14,87; Wałbrzych – 12,84, powiat wrocławski – 12,74).
I jeszcze jeden wskaźnik pokazujący skalę zagrożenia odsetek testów potwierdzających zakażenie, który znacznie przekracza średnia dla Polski. Wczoraj w Polsce pozytywny był wynik dla co czwartego testu (20 870 przypadków/80088 testów), a w Jeleniej Górze ten odsetek wyniósł 35 proc. (96/267). Dziś średnia krajowa to 32 proc. (32804/102800), a w Jeleniej Górze aż 42 proc. (91/215). WG. WHO współczynnik powyżej 5 proc. oznacza, że epidemia jest poza kontrolą.
Jeśli jednak wziąć tygodniową średnią z pominięciem poniedziałku, to w Jeleniej Górze od ubiegłego wtorku do dziś przybywało codziennie 81 nowych zakażonych. To w zdecydowanej większości chorzy na covid z wyraźnymi objawami, bo (z wyjątkami) systemowo testuje się tylko pacjentów. Tej ilości wykrytych przypadków odpowiada od 5 razy (prof. Krzysztof Simon) do 10 razy (prof. Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW) więcej chorych nieprzetestowanych i często bezobjawowych. Dla Jeleniej Góry te iloczyny przekładają się na 3 – 6 tys. nowych chorych w minionym tygodniu, którzy nieświadomi zakażenia przemieszczają się po mieście i okolicy. Dlatego w najbliższym czasie naprawę warto unikać skupisk ludzkich, stosować dystans, używać maseczki….
W pozostałych powiatach regionu sytuacja jest względnie stabilna. Dość wysokie są wzrosty w powiatach karkonoskim i kamiennogórskim, gdzie potwierdzono: karkonoski 66 (wtorek) i 48 (środa); kamiennogórski 34 i 41 – nowych zakażeń. Wzrosty nie są tak wysokie jak pod koniec ubiegłego tygodnia ale odsetek pozytywnych wyników dla testów jest wysoki.
W pozostałych powiatach wzrosty z ostatnich dwóch dni są wyższe niż przed tygodniem, ale wskaźniki nowych zakażeń nie przekraczają 7,5 nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców. I tak (wtorek, środa): powiat bolesławiecki – 57 i 67; powiat lubański – 17 i 25; powiat lwówecki – 29 i 30; powiat zgorzelecki – 25 i 44.
Niepokoi wzrost liczby zgonów. Wczoraj i dzisiaj poinformowano o zmarłych na covid 19 (także z chorobami współistniejącymi) 15 osobach. Najwięcej w Jeleniej Górze – 5 osób i powiecie karkonoskim – 4. Przez cały ubiegły tydzień zmarły 23 osoby.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.