W ciągu doby w górach spadło do 35 cm śniegu. Oznacza on, że lawiny mogą schodzić nawet samoistnie. Dlatego w Karkonoszach został wprowadzony 3 stopień zagrożenia lawinowego. Co to oznacza?

Wiatr na krawędziach kotłów czy w zagłębieniach terenu usypał już pokrywę do 2 metrów głębokości. Świeży śnieg jest słabo związany z podłożem, stąd służba lawinowa GOPR stwierdziła duże zagrożenie lawinami.

Po polskiej stronie Karkonoszy szlaki narażone na schodzenie lawin są zamknięte. Po czeskiej stronie nie są zamykane, a jedynie pojawiają się tam tablice z ostrzeżeniami.

OPIS GOPR

Znaczny opad śniegu w ciągu ostatniej doby (wzrost miąższości pokrywy o maksymalnie 35 cm) plus bardzo silny wiatr doprowadziły do istotnego wzrostu zagrożenia lawinowego. Świeży śnieg oraz bardzo silny zachodni wiatr powodują intensywny transport śniegu. Depozyty w postaci gipsowatych desek są zdeponowane na stronach zawietrznych, miąższość depozytów miejscami osiąga 2 m.  Ze względu na dotychczas zmienne kierunki wiatru zagrożone są wszystkie wystawy, jednakże należy wziąć pod uwagę ostatnio dominujący kierunek wiatru. Zagrożenie występuje głównie w górnych partiach żlebów, za przełamaniami terenu, zagłębieniach terenu oraz za przeszkodami terenowymi.  

W dniu jutrzejszym (4 lutego) przewidywane są przelotne opady śniegu i wiatr z kierunku zachodniego do 50 km/h. Temperatury będą oscylować około -5 stopni, odczuwalna może osiągnąć – 15 stopni.

Szlaki turystyczne są trudne, miejscowo powyżej górnej granicy lasu możliwość występowania zasp śnieżnych. W wywianych miejscach może występować oblodzenie. Zalecane używanie raczków czy kijków ułatwi to wędrowanie.

Uwaga na  silny wiatr ograniczona widoczność do kilku metrów zamieć śnieżna powyżej górnej granicy lasu .

FOT.FB KPN

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.