Od kilku dni lubański Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej może prowadzić szkolenia z zakresu przymusowych operacji powrotowych nielegalnych migrantów. W tym celu – kosztem ponad 26,5 mln zł – wybudowano hangar, sprowadzono samolot, przygotowano sale wykładowe i miejsca internatowe dla szkolących się pograniczników.

Obiekt jest przeznaczony do ćwiczeń dla funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej oraz służb zagranicznych, którzy będą brali udział w operacjach powrotowych, również tych organizowanych przez Agencję Frontex. Ma on pozwolić na podnoszenie kwalifikacji i umiejętności funkcjonariuszy, poprzez umożliwienie odwzorowania rzeczywistych warunków pracy. Będą tu odbywać się szkolenia specjalistyczne, kursy doskonalące i warsztaty, przygotowujące funkcjonariuszy działających jako funkcjonariusze eskortujący, dowódcy doprowadzeń, a także szkolenia innego personelu zaangażowanego w operacje powrotowe. W hangarze obok symulatora samolotu znajdują się również nowoczesne multimedialne sale wykładowe oraz sale treningowe. To jedyny tego typu obiekt szkoleniowy w Polsce. Pierwsze szkolenia zaplanowano w listopadzie.

„Głównym bohaterem” uruchomionej infrastruktury szkoleniowej jest najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu boeing 737-300. Będą w nim prowadzone szkolenia w środowisku najbardziej zbliżonym do realnego. 23-letni samolot przyjechał w styczniu tego roku do Lubania z Anglii. Latał do kwietnia 2020 r. w barwach niewielkiej duńskiej linii Jet Time. Rzecznik ośrodka nie miała wiedzy ile trzeba było zapłacić za maszynę i jakie były koszty transportu. A przewóz 40-metrowej maszyny nie był łatwy; podróż z okolic Bristolu do Lubania trwała prawie tydzień.

W ocenie pograniczników to jeden z najnowocześniejszych obiektów na skalę europejską. Zapewni możliwość prowadzenia szkoleń w sposób kompleksowy: od momentu zatrzymania do chwili przekazania cudzoziemca służbom w jego kraju pochodzenia. Znalazły się w nim między innymi: pomieszczenia dla osób zatrzymanych, symulator dachowania samochodu osobowego, sala do technik interwencji, nowoczesna multimedialna sala wykładowa. Za inwestycje zapłaciła przede wszystkim Unia Europejska w ramach projektu BK-FAMI, współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2014-2020.

Fot. OSS SG Lubań

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.