W tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa i obostrzenia sanitarne, zrezygnowano w Jeleniej Górze z organizacji oficjalnych miejskich obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie będzie, jak kiedyś, przemarszu, przemówień, warty pod pomnikiem. Obchody na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Jeleniej Górze zaplanowano kameralne i udział w nich wezmą przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści i chętni mieszkańcy. Oczywiście przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Zaplanowano także uroczystą mszę w intencji Ojczyzny.

Majówka z KPN

Karkonoski Park Narodowy zaprasza do udziału w majówkowych spacerach. Można będzie wybrać się na poszukiwanie ametystów. Geolog zaprowadzi uczestników w miejsce, w którym można poszukać najpiękniejszych kamieni Karkonoszy. Ważne jest, aby mieć dobre buty terenowe i plecak, który uniesie ciężar zebranych kamieni. Na wyprawę trzeba przeznaczyć 3 – 4 godziny. Start 1 maja oraz 3 maja o godz. 10. 00 z Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu (ul. Leśna 9), a 2 maja o godz. 10.00 z parkingu przy Wodospadzie Szklarki. Zapisy pod numerem telefonu: 607 217 597.

Kolejna propozycja KPN , to spacer Doliną Wilczego Potoku dla rodzin, które pragną dowiedzieć się co się dzieje w otaczającym nas lesie, po co wiszą na drzewach drewniane budki i czemu jest ich tyle rodzajów, dlaczego niektóre drzewa są połamane i spróchniałe, jak wyglądają odbite na mokrej ziemi ślady jelenia, a jak dzika. Start 1 maja, 2 maja i 3 maja o godz. 10.00 z Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu (ul. Leśna 9). Zapisy pod numerem: 514 607 299.

Na spacerze Tajemnice karkonoskiego lasu dowiecie się, dlaczego sowy latają bezszelestnie, jaką tajemnicę skrywają porosty, jak odróżnić ropuchę od żaby, co to jest orzesznica, jakie zasady obowiązują na terenie parków narodowych. Należy założyć, że przejście potrwa około 3 godzin. Start 2 i 3 maja o godz. 10.00 z Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie (ul. Okrzei 28). Zapisy pod numerem telefonu: 724 607 200.

Majówka w Małej Japonii

Na majówkę otwiera się Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia w Przesiece. Obiekt będzie czynny od 1 maja codziennie w godzinach od 10. 00 do 19. 00. Oprócz zwiedzania Ogrodu goście będą mogli napić się kawy i herbaty na wynos w kawiarence Siruwia oraz spróbować rozmaitych słodkości z Japonii.

Majówka w Małej Japonii to także możliwość zapoznania się z rękodziełem prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. W nowo otwartym stoisku pamiątkami będzie można obejrzeć i kupić liczne talizmany na szczęście ściśle związane z kulturą Japonii tj. figurki kokeshi, maneki neko, omamori oraz dzwonki wiatrowe furin.

Wycieczki w nocy i w dzień

Przewodnicy z Discover silesia przygotowali na majówkę wiele wycieczek. Można z nimi zwiedzać zamki, pałace, wędrować walońskimi śladami czy na Wysoki zamek. Niektóre wyprawy odbywać się będą w nocy, a uczestnicy drogę oświetlać będą sobie latarkami lub pochodniami. Tak można na przykład będzie powędrować do pałacu w Bukowcu. Zapisy na stronie biura.

Majówka na zamku Wleń

Zamek będzie czynny codziennie od 10 do 18. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod numerem telefonu +48 883 127 097. Zwiedzanie odbywać się będzie w małych grupkach zgodnie z panującymi zasadami.

1 maja (sobota) godz. 12.00 oraz 15.00 zaplanowano wejście na zamek z miasta Wleń z przewodnikiem trasą leśną (po drodze opowieści na temat historii i zabytków Wlenia) – start z wleńskiego rynku (zbiórka naprzeciw ratusza, pod pomnikiem Gołębiarki, 10 minut przed startem) – po drodze możliwość obejrzenia kościółka pw. św. Jadwigi u stóp zamku.

2 maja (niedziela) zaplanowana jest wycieczka geologiczna do „porwaków” – połączenie opowieści historycznych i geologicznych. Zbiórka przy schodach przed samym wejściem na zamek. O godz. 20.00 i 21.30 odbędzie się nocne zwiedzanie Zamku Wleń – mury średniowiecznego zamku oglądane w nocnej scenerii to wyjątkowa wędrówka po tym najstarszym murowanym zamku na Śląsku. Przy blasku pochodni majestatyczne mury, ruiny budynków i tajemnicze zamkowe zakamarki stają się jeszcze bardziej niezwykłe. Podczas „Nocnego Zwiedzania” każdy ze zwiedzających będzie miał możliwość upieczenia kiełbasek, o ile przyniesie je ze sobą.

3 maja (poniedziałek) o godz. 12.00 oraz 15.00 – wejście na zamek z miasta Wleń z przewodnikiem trasa św., Jadwigi (po drodze opowieści na temat związków miasta Wleń i zamku ze św. Jadwigą śląską) – start z wleńskiego rynku (zbiórka naprzeciw ratusza, pod pomnikiem Gołębiarki, 10 minut przed startem) – po drodze możliwość obejrzenia kościółka pw. św. Jadwigi u stóp zamku. Opłata za wycieczki 15 zł (normalna) i 10 zł ulgowa.

Majówka w Stacji Wolimierz

Na Stacji Wolimierz od 30 kwietnia celebrować będą powrót Słońca, Ptaków i Robaków.

1 maja zaplanowali CZYN SPOŁECZNY. O godz. 15.00 pod Crazy Bridge – mostem metalowym i przy Ceglanym Przejściu można wziąć udział w tworzeniu Kąpieliska. Spotkanie Matek Boskich Izerskich zaplanowano 1 maja o godz 11. 00 na Stacji Wolimierz z fotografką Barbarą Krupą- Kapuśniak. Spotkanie dotyczące projektu, zwieńczonego wystawą na festiwalu. O godz. 20.00 będzie seans filmowy na Stacji.

2 maja odbędzie się akcja Siejemy i sadzimy bez GMO ! – gry i zabawy dla dzieci. A o godz. 16.00 zaplanowana jest prapremiera spektaklu ” Guliwer ” Teatru Klinika Lalek „Kosmiczna Podróż Guliwera” na motywach powieści Jonathana Swifta pt.”Podróże Guliwera”. bilet – 25 zł

Czynne wyciągi. Na szlakach zalega śnieg

W majowy weekend czynne będą już wyciągi na Kopę oraz na Szrenicę, które były zamknięte  z powodów przeglądów technicznych. Można wjechać nimi i od razu wejść na szlaki. Karkonoski Park Narodowy ostrzega, że w górach panują zimowe warunki. Na niektórych trasach jest śnieg i pamiętajcie o tym, przygotowując się do wyprawy. Warto sprawdzić przed wyjściem, czy wyciągi działają, bowiem, jeśli będzie silnie wiało, to zostaną zamknięte.

Można wtedy pozostać w Szklarskiej Porębie i urządzić sobie spacer do platform widokowych. W mieście są ich cztery i można z nich podziwiać panoramę Karkonoszy. Warto zabrać w termosie herbatę, by odpocząć na drewnianych siedziskach.

W Lubaniu wystawa z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja

Skwer Niepodległości (przy Wieży Brackiej) z początkiem maja ozdobi wystawa pn. „Lubań w 230 rocznicę Konstytucji 3 maja”. Prezentowane tablice będą nawiązywały do trwającego święta. Zostaną na nich umieszczone fotografie pokazujące, jak Lubań świętował w poprzednich latach. Warto wybrać się na majowy spacer do centrum miasta i sprawdzić czy obiektyw nie uchwycił znajomych nam twarzy. 

3 maja na Osiedlu Piastów w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba Apostoła w Lubaniu zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.