Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 27 marca 2022 r. na wycieczkę nr 5 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.30 do stacji Wałbrzych Centrum.

Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez fragment Gór Wałbrzyskich otaczających od wschodu i południa centrum miasta. Od stacji idziemy do Placu Grunwaldzkiego, tu wchodzimy na szlak niebieski, którym podchodzimy na Górę Powstańców. Poniżej szczytu, z tarasu widokowego obok schroniska PTTK „Harcówka”, oglądamy panoramę miasta. W dalszym ciągu szlakiem niebieskim idziemy na leśną polanę gdzie oglądamy oryginalne, lecz mocno zaniedbane mauzoleum poległych w czasie I wojny światowej, następnie podchodzimy łagodnie na wzgórze Niedźwiadki o trzech kulminacjach. Przez szeroką Dolinę Szwajcarską idziemy na Przełęcz Szypka. Tu przechodzimy na szlak czerwony. Dochodzimy do Rozdroża pod Dłużyną i widokową drogą powyżej kamieniołomu riolitu (jest tam platforma widokowa) idziemy na Przełęcz Kozią. Z przełęczy podchodzimy na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową (853 m). Na wierzchołku wybudowano w 2017 roku stalową wieżę widokową o futurystycznym kształcie hiperboloidy. Z tarasu widokowego na wysokości 15 m rozciągają się rozległe panoramy (przy dobrej przejrzystości powietrza można dojrzeć Śnieżkę oraz wrocławski Sky Tower). Po obejrzeniu panoramy zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki szlakiem czerwonym przez Rozdroże Czarne schodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Główny, skąd o godz. 17.32 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Sebastian Miler (tel. 603783610).

W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Na zdjęciu: Borowa z Góry Zamkowej

Fot. Arkadio13, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.