Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w tym tygodniu na dwie wycieczki . Pierwsza – w sobotę, 11 listopada 2023 r. poprowadzi Kowarskim Grzbietem. Druga, w tradycyjnym niedzielnym terminie, odwiedzi środkową część Kotliny Jeleniogórskiej

Wycieczka nr 42 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty rozpocznie się wyjazdem z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Kowar.

Zbiórka uczestników o godz. 9.05 na przystanku autobusowym Kowary PKP, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa długości 13 km prowadzi zboczem Kowarskiego Grzbietu we wschodniej części Karkonoszy. Od przystanku autobusowego przez centrum miasta dochodzimy do szlaku żółtego, który doprowadzi nas do leśniczówki Jedlinki. Do 1945 roku było tu schronisko Tannenbaude stanowiące popularny cel spacerów z Kowar i Karpacza. Następnie doliną Maliny idziemy do dawnej osady górskiej Budniki. W okresie wojny trzydziestoletniej powstała tu osada założona przez chroniących się w górach mieszkańców okolic Kowar. Do 1945 roku było tu kilkanaście domów mieszkalnych i schronisko turystyczne „Forstbaude”. Po II wojnie światowej Budniki nie zostały zasiedlone i budynki popadły w ruinę. Obecnie wśród drzew poniżej szlaku zielonego można znaleźć jedynie nikłe ślady fundamentów dawnej zabudowy. Na polance położonej w dawnym centrum osady staraniem Miłośników Budnik postawiono wiatę i tablice informacyjne. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki szlakiem zielonym przez Szeroki Most i obok Kruczych Skał (urwisko skalne o wysokości do 25 m) idziemy do centrum Karpacza, skąd po godz. 15 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.

Wycieczka nr 43 odbędzie się w niedzielę 12 listopada.

Zbiórka uczestników o godz. 8.00 na przystanku MZK „Dworcowa – Cmentarz” w Cieplicach.

Trasa długości 12 km przebiega w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. W czasie wycieczki odwiedzimy groby prowadzących i uczestników Rajdów na Raty na obu cieplickich cmentarzach. Zaczniemy od cmentarza parafialnego przy ul. Jagiellońskiej. Następnie po przekroczeniu rzeki Kamiennej podchodzimy na górę Sołtysią. Na szczycie znajduje się murowana wieża widokowa z 1895 r., po remoncie ponownie udostępniona dla turystów.. Wytyczonym przed trzema latami Cieplickim Szlakiem Spacerowym idziemy na sąsiedni wierzchołek Sołtysiej o nazwie Panorama z widokiem na Karkonosze. Następny obiekt na naszej trasie to położony przy polnej drodze do Staniszowa grób nieznanego księdza. Ulicą Krośnieńską dochodzimy do cmentarza komunalnego. Z cmentarza idziemy do Morskiego Oka, małego zbiornika wodnego znajdującego się pomiędzy dwoma skalnymi ścianami. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. Po przerwie okrążamy Chmielnik i Cieplickim Szlakiem Spacerowym idziemy na Winnicę, gdzie podziwiamy Cygańskie Skałki, grupę skalną z dobrze wykształconymi na powierzchni kociołkami wietrzeniowymi. W końcowej części wędrówki przez Park Norweski i Park Zdrojowy idziemy na Plac Piastowski, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.