Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 7 maja 2023 r. na wycieczkę nr 13 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.32 do Nowej Rudy – Zdrojowiska (z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny), gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa wycieczki o długości 16 km przebiega w środkowej części Gór Sowich. Wędrówkę rozpoczynamy w Zdrojowisku, małym osiedlu obecnie stanowiącym część Nowej Rudy, będącym dawniej uzdrowiskiem. Od stacji podchodzimy szlakiem żółtym przez Bielawską Polankę (węzeł dróg leśnych) na Kalenicę (964 m), trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Sowich. Na wierzchołku stoi wybudowana w 1932 r. stalowa wieża widokowa o wysokości 20 m. Po kompleksowej modernizacji w zeszłym roku ponownie można z tarasu widokowego podziwiać wspaniałą panoramę Sudetów Środkowych. Następnie schodzimy szlakiem czerwonym do położonego na północno-zachodnim stoku Rymarza schroniska PTTK „Zygmuntówka”. Powstałe w 1938 roku jest jedynym ocalałym z trzech dawnych schronisk działających w okolicy Przełęczy Jugowskiej. Po odpoczynku schodzimy szlakiem zielonym przez Jugów do Ludwikowic Kłodzkich, skąd o godz. 17.49 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Wałbrzychu). Uwaga: trasa górska, suma podejść około 700 metrów

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Piotr Iskra CCA 4.0

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.