Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 4 czerwca 2023 r. na wycieczkę nr 17 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.32 do Świerków Dolnych (z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny), gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa wycieczki o długości 15 km przebiega w południowo-wschodniej części Gór Suchych, Ze stacji kolejowej szlakiem zielonym podchodzimy na Włodzicka Górę (757 m), najwyższe wzniesienie Wzgórz Włodzickich. Na wierzchołku w 1927 roku wzniesiono kamienną wieżę widokową z niewielkim bufetem. Po 1945 roku wieża popadła w ruinę, w 2018 r. w ramach polsko-czeskiego projektu została odbudowana. Z tarasu na wysokości 15 m roztacza się piękna panorama Gór Sowich, Wałbrzyskich, Suchych i Bardzkich oraz fragmenty dalszych pasm. Następnie drogami leśnymi i polnymi schodzimy do wsi Świerki, gdzie oglądamy barokowy kościół p.w. św. Mikołaja. Wędrując dalej dochodzimy do Rozdroża pod Słoneczną i stąd idąc wzdłuż granicy polsko-czeskiej docieramy do Leszczyńca, Na jego zachodnim zboczu spotykamy Trójpański Kamień, dwumetrowy piaskowcowy obelisk ustawiony na styku dawnych granic Śląska, Hrabstwa Kłodzkiego i Opactwa Broumowskiego. W końcowej części wycieczki przez Czarnoch i Przełęcz pod Czarnochem schodzimy do stacji kolejowej Głuszyca Górna, skąd o godz. 18.02 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Wałbrzychu). Uwaga: trasa górska, suma podejść około 550 metrów

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Jacek Halicki, Wikimedia, CCA 2,5

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.