Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 18 czerwca 2023 r. na wycieczkę nr 20 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.24 do Witkowa (kierunek Wrocław).

Trasa długości 20 km prowadzi przez zachodni kraniec Gór Wałbrzyskich. Z Witkowa podchodzimy szlakiem niebieskim na Trójgarb, trójwierzchołkowy szczyt o kulminacjach 757, 778 i 738m. Na najwyższym środkowym wierzchołku znajdowała się wybudowana w 1882 roku drewniana wieża widokowa i niewielka restauracja. W grudniu 2018 roku otworzono nową metalową wieżę o wysokości 27 m. Po obejrzeniu panoramy leśnymi i polnymi drogami schodzimy do Gostkowa. Na wzniesieniu przed wsią stoi XVIII- wieczny wiatrak typu holenderskiego, odrestaurowany w latach 90-tych XX wieku na dom letniskowy. W Gostkowie oglądamy gotycki kościół p.w. św. Rodziny, przebudowany w okresie baroku z dość bogatym wyposażeniem oraz ruiny kościoła ewangelickiego z końca XVIII w. (zachowały się częściowo mury i wieża). Następnie spotkamy się z przedstawicielkami Fundacji Anna, które kupiły zrujnowany cmentarz ewangelicki i od kilku lat prowadzą prace renowacyjne mające przywrócić mu dawną świetność. Następnie szlakiem zielonym wspinamy się na górujący na Marciszowem Krąglak i schodzimy do stacji kolejowej, skąd o godz. 18.23 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Uwaga: trasa górska, suma podejść około 600 metrów. Wycieczkę prowadzi Anna Lewandowska (tel. 791 362 362).

Uczestnicy wycieczki we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. domena publiczna CC-BY 3.0

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.