Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 23 lipca 2023 r. na wycieczkę nr 25 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.46 do Janowic Wielkich. Wycieczkę odbędziemy wspólnie z turystami z Wrocławskiego Klubu Piechurów „Perpedes”.

Trasa długości 15 km prowadzi przez zachodnią część Gór Ołowianych oraz fragment Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. W Janowicach Wielkich oglądamy najciekawsze zabytki: zespół pałacowy z początku XVII w., później wielokrotnie przebudowywany, gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, poewangelicki kościół Chrystusa Króla z XVIII w. Szlakiem zielonym podchodzimy na Różankę (628 m), z wybudowanej tu pod koniec XIX wieku wieży rozciągała się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Obecnie po wieży i stojącym w pobliżu schronisku zostały jedynie nikłe ślady fundamentów. Następnie szlakiem czarnym przez Przełęcz Radomierską schodzimy do Radomierza. W centrum wsi stoi kościół parafialny MB Różańcowej wybudowany w połowie XVIII w. dla ewangelików, oryginalne założenie na planie wydłużonego 8-boku. W pobliżu przy drodze do Jeleniej Góry wieża dawnego kościoła katolickiego rozebranego w połowie XIX w., obecnie punkt widokowy oraz placówka informacji turystycznej. Z Radomierza szlakiem niebieskim przez obniżenie między Barańcem i Skopcem (najwyższy szczyt Gór Kaczawskich) docieramy na Przełęcz Komarnicką, gdzie zatrzymujemy się na odpoczynek przy integracyjnym ognisku. Po przerwie schodzimy do Komarna. We wsi oglądamy gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w., obok dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany, jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku nakryta łamanym dachem namiotowym. O godz. 16.59 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar (tel. 605084476). Uwaga: na trasie wycieczki długie podejścia (łącznie 570 m).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.