Wycieczka nr 19 odbędzie się w niedzielę 11 czerwca. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Karpacza, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa górskiej wędrówki długości 17 km przebiega w środkowej części Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (wstęp płatny). Z autobusu wysiadamy na przystanku Karpacz Wang, obok kościoła Wang (zbudowanego w XIII wieku w Norwegii, przeniesionego w połowie XIX w. do Karpacza) wchodzimy na szlak niebieski, który doprowadzi nas do Polany, gdzie do 1966 roku stało jedno z najpopularniejszych karkonoskich schronisk „im. Bronka Czecha”. Tu zmieniamy szlak na żółty i idziemy do grupy skalnej Pielgrzymy. Pielgrzymy to jedna z najpiękniejszych i najokazalszych formacji skalnych Karkonoszy o wysokości dochodzącej do 25 m. Skały posiadają fantazyjne kształty, są dobrymi punktami widokowymi, na ich powierzchni występują liczne kociołki wietrzeniowe. Za skałami wchodzimy na szlak zielony prowadzący na Przełęcz Karkonoską, rozległe obniżenie w Głównym Grzbiecie Karkonoszy dzielące go na dwie części. Powyżej przełęczy zatrzymujemy się na odpoczynek w schronisku PTTK „Odrodzenie”. Po przerwie kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym, przez obniżenie pomiędzy Małym Szyszakiem i Tępym Szczytem dochodzimy do Słonecznika, jednej z najpopularniejszych w Sudetach grup skalnych. Tworzy ją grzęda granitowa złożona z kilku spękanych baszt o wysokości 12,5 m, jest to również doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy przez Pielgrzymy i Polanę schodzimy do Karpacza Górnego, skąd o godz. 18.10 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Uwaga: trudna wycieczka górska dla wprawionych turystów (suma podejść 720 m); w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych trasa może zostać skrócona lub zmieniona.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.