Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 13 sierpnia 2023 r. na wycieczkę nr 28 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Karpacza. Zbiórka uczestników na przystanku Karpacz „Biały Jar” o godz. 9.20 (można przyjechać wcześniejszym autobusem przez Cieplice, wyjazd z Jeleniej Góry o godz. 7.50).

Trasa górskiej wędrówki długości 17 km przebiega w środkowej części Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (wstęp płatny). Od przystanku autobusowego ruszamy szlakiem żółtym i koło dolnej stacji kolei linowej na Kopę wkraczamy na Śląską Drogę, którą przez Biały Jar podchodzimy na Równię pod Śnieżką. Po odpoczynku w schronisku „Dom Śląski” wspinamy się na najwyższy szczyt Sudetów i Karkonoszy – Śnieżkę (1603 m n.p.m.). W wybudowanym na szczycie w 1974 roku budynku o ciekawej formie architektonicznej trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków mieści się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Obserwatorium na Śnieżce jest jednym z dwóch w Polsce, obok Kasprowego Wierchu obserwatoriów włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich. Wejdziemy do wnętrza, po którym zostaniemy oprowadzeni przez pracownika obserwatorium. Podczas wizyty w ośrodku dowiemy się o metodach badania pogody, występujących na Śnieżce zjawiskach atmosferycznych oraz zapoznamy się z funkcjonowaniem przyrządów meteorologicznych. Po zwiedzeniu obserwatorium odwiedzimy kaplicę św. Wawrzyńca, budynek czeskiej poczty i obejrzymy panoramy z różnych miejsc na szczycie. Następnie zejdziemy do schroniska PTTK „Strzecha Akademicka” i po odpoczynku do Karpacza. Po godz. 18 odjedziemy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Uwaga: wycieczka górska dla wprawionych turystów (suma podejść 950 m). Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.