Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 2 lipca 2023 r. na wycieczkę nr 22 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.24 do stacji Wałbrzych Szczawienko.
Trasa długości 16 km prowadzi przez fragment Pogórza Wałbrzyskiego we wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Od stacji Wałbrzych Szczawienko główną drogą dochodzimy do Palmiarni. Na teren ogrodu wchodzimy kamienną bramą z piękną, kutą kratą nawiązującą do bram parkowych w Książu. Palmiarnia Lubiechowska o powierzchni ok. 1900 m kw. jest jedną z najstarszych w Polsce, wybudowana w latach 1911-14 z polecenia księcia Henryka XV von Pless. Wokół znajdował się ogród w stylu japońskim i rosarium w którym uprawiano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach nazwane Daisy na cześć żony księcia. Centralna część palmiarni ma 15 m wysokości, ściany pokryte są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna, wewnątrz pośród roślin ukryte są ławki, altanki i groty. Obecnie jest tu około 250 gatunków roślin egzotycznych (m.in. dracena, opuncja, krzewy kawowca, cytryny i mandarynki). Po odpoczynku w kawiarni znajdującej się wśród egzotycznej roślinności szlakiem zielonym przez Lubiechów (po drodze oglądamy dwa krzyże pokutne) idziemy do florystyczno- geologicznego rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy”. Główną atrakcją jest tu zalane wodą o zielonkawym zabarwieniu wyrobisko dawnego kamieniołomu wapieni, którego urwiste skaliste brzegi osiągają do kilkunastu metrów wysokości. Z rezerwatu drogami leśnymi i następnie szlakiem czerwonym docieramy do Świebodzic. Po obejrzeniu najważniejszych zabytków miasta (kościoły św. Mikołaja oraz św. Piotra i Pawła, ratusz, fragmenty murów obronnych) o godz. 18.08 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa (tel. 502132682).
Uczestnicy wycieczki we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Kapacytron CCA 3.0

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.