Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” z w dniu 12 maja 2024 r. na wycieczkę nr 14 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.34 do Starej Kamienicy (kierunek Świeradów Zdrój). Trasa długości 18 km prowadzi przez Pogórze Izerskie do Kotliny Jeleniogórskiej.

W pobliżu stacji kolejowej w Starej Kamienicy na wysepce otoczonej wyschniętą fosą oglądamy, częściowo odbudowany (wieża, most, dziedziniec, fragment murów) średniowieczny zamek będący niegdyś siedzibą możnego rodu Schaffgotschów. Obok gotycko-renesansowy kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z bogatym i cennym wyposażeniem. Ze Starej Kamienicy polnymi drogami (szlak żółty) idziemy do Rybnicy, dalej szlakiem niebieskim docieramy do Jeziora Wrzeszczyńskiego powstałego w 1927 roku w wyniku przegrodzenia Bobru kamienną tamą. Malowniczą drogą wzdłuż jeziora i rzeki idziemy do Siedlęcina, gdzie zwiedzamy jeden z najcenniejszych zabytków regionu, Wieżę Książęcą z unikatowymi polichromiami z początku XIV wieku (wstęp 10 zł). Po zwiedzaniu odpoczywamy przy ognisku w pobliżu Wieży. Następnie przechodzimy na drugi brzeg Bobru, mijamy kolejną zaporę tworzącą Jezioro Modre i docieramy do schroniska PTTK Perła Zachodu. Pięknie położony na wysokim, urwistym brzegu drewniano-murowany obiekt wybudowano w 1927 r. po utworzeniu jeziora. W końcowej części wędrówki, urzekającym przełomowym odcinkiem doliny Bobru o nazwie Borowy Jar przez „Koniec Świata” idziemy do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Elżbieta Marut z Płóczek Dolnych (tel. 785611944).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.