Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 12 marca 2023 r. na wycieczkę nr 3 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Teatr” przy al. Wojska Polskiego autobusem MZK nr 19 o godz. 9.09 do Sosnówki. Zbiórka uczestników na końcowym przystanku w Sosnówce Górnej o godz. 9.50.

Trasa długości 14 km prowadzi przez środkową część Pogórza Karkonoskiego. Z Sosnówki idziemy szosą do położonych w Dolinie Pięciu Potoków Borowic. Tu spotykamy szlak żółty, którym schodzimy do Wodospadu Podgórnej, po drodze w pobliżu mostku na Myi znajdował się obóz dla jeńców budujących Drogę Sudecką. Oglądamy wodospad, trzeci pod względem wysokości (10m) w polskich Karkonoszach. Następnie prawym brzegiem Podgórnej idziemy do Podgórzyna. W dolnej części Przesieki mijamy interesującą ponad 20-metrową grupę skalną – Dziurawą Skałę. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini umiejscowionej w górnej części skały. Na granicy Podgórzyna skręcamy w lewo i leśnymi drogami zboczem Kucznika docieramy do Zachełmia. Ścieżką dydaktyczną podchodzimy na wznoszące się pomiędzy dolinami Zachełmca i Choińca trójwierzchołkowe wzgórze Rudzianki z granitowymi skałkami na szczycie. Pod szczytem niewielka Czerwona Jaskinia powstała po wyeksploatowaniu w XIX w. gniazda pegmatytów. Po odpoczynku w pobliżu jaskini przez Żelazny Mostek podchodzimy na Przełęcz Żarską. W końcowej części wędrówki, wśród malowniczych bloków skalnych schodzimy do Sobieszowa, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Na trasie jest przewidziane ognisko. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.