Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają 16 czerwca 2024 r. na wycieczkę nr 20 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. O godz. 9.45 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Gryfowa Śląskiego (kierunek Görlitz), gdzie przesiadamy się na pociąg do Orłowic (kierunek Świeradów Zdrój).

Trasa długości 13 km przebiega w zachodniej części Przedgórza Rębiszowskiego. Z przystanku kolejowego idziemy do mostu na Kwisie, przechodzimy do Krobicy i polną drogą zmierzamy do „Kopalni św. Jan”. Dla chętnych zwiedzanie utworzonej w 2013 r. podziemnej trasy turystycznej (wstęp 32 zł) wiodącej dawnymi wyrobiskami kopalni św. Jana oraz sztolni św. Leopolda. Jej długość wynosi 350 metrów, a przygotowana na trasie wystawa ukazuje dzieje i technikę wydobycia rud cyny od XVI do XIX wieku.

Po zwiedzeniu kopalni wychodzimy na utworzoną w ramach „Geoparku Krobica” ścieżkę turystyczno-dydaktyczną wiodącą od Krobicy przez Gierczyn do Przecznicy śladami dawnego górnictwa rud metali – głównie cyny i kobaltu, którego historia sięga w tym rejonie drugiej połowy XVI w. Trasa obejmuje 12 stanowisk przedstawiających wydobycie kruszców i pokazujących w terenie pozostałości dawnych urządzeń górniczych. Pomiędzy stanowiskami znajdują się punkty widokowe na Pogórze Izerskie. W Przecznicy wchodzimy na szosę, którą w średniowieczu przebiegał ważny szlak handlowy o nazwie Stary Trakt Żytawsko-Jeleniogórski. Po prawej stronie drogi oglądamy położone u podnóża Urwistej Odarte Skały – malownicze, zalane wodą wyrobisko dawnego kamieniołomu bazaltu. W końcowej części wędrówki docieramy do stacji PKP w Rębiszowie, skąd o godz. 18.17 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa (tel. 609121744). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.