Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 14 maja 2023 r. na wycieczkę nr 14 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.32 do Głuszycy (z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny), gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa wycieczki o długości 14 km przebiega na pograniczu Gór Suchych i Wałbrzyskich. Od stacji w Głuszycy ruszamy szlakiem żółtym, w Grzmiącej oglądamy kościół p.w. Narodzenia NMP z połowy XVI w, jeden z nielicznych zachowanych w Sudetach kościołów drewnianych. W górnej części wsi opuszczamy szlak żółty i leśną ścieżką wspinamy się na Gomólnik Mały, na którym przed dwoma tygodniami otwarto nową platformę z obszernymi widokami na Góry Sowie, Wałbrzyskie i Masyw Ślęży. Po obejrzeniu panoramy schodzimy na Przełęcz pod Gomólnikiem i zboczem Jeleńca mijając okazałą grupę skałek o nazwie Skalna Brama podchodzimy na skalisty Rogowiec zwieńczony ruinami zamku o tej samej nazwie. Wybudowana w końcu XIII w. warownia została zniszczona 200 lat później, gdy stała się siedzibą rycerzy rozbójników i o tego momentu pozostaje w ruinie. Ruiny te uważane za jedną z najbardziej malowniczo położonych pozostałości średniowiecznej warowni to najwyżej położony zamek w Polsce. Z Rogowca schodzimy do Rybnicy Małej, przekraczamy potok Rybna oddzielający Góry Suche od Gór Wałbrzyskich i stromą leśną ścieżką zdobywamy Jałowiec, kulminację rozległego Rybnickiego Grzbietu. Tu spotykamy kolejną, wybudowaną w 2017 roku platformę widokową, z której można podziwiać panoramę Sudetów we wszystkich kierunkach. W końcowej części wędrówki przez Jedliniec i Przełęcz pod Wawrzyniakiem idziemy do stacji kolejowej Jedlina Zdrój, skąd o godz. 18.08 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Wałbrzychu). Uwaga: trasa górska, suma podejść około 700 metrów

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. domena publiczna CCA 4.0

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.