Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 26 marca 2023 r. na wycieczkę nr 5 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Karpacza. Zbiórka uczestników na przystanku Karpacz Biały Jar o godz. 9.20, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa długości 14 km prowadzi przez wschodnią część Pogórza Karkonoskiego. Z przystanku autobusowego idziemy ścieżką nad Łomnicą, przechodzimy przez zaporę, trawersujemy Karpatkę i zboczem Strzelczyka docieramy do Przełączki, rozległej polany położonej w obniżeniu pomiędzy Czołem i Grabowcem. Znajduje się tu zagospodarowane miejsce odpoczynku, a na skraju polany ośrodek wczasowy Lubuszanin. Z Przełączki podchodzimy na szczyt Grabowca (784 m), pod wierzchołkiem od zachodniej strony wznosi się ciąg interesujących skałek granitowych: Ostra, Mała i Patelnia. Największa z nich Patelnia udostępniona wykutymi w skale stopniami jest bardzo dobrym punktem widokowym na zachodnie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do Rozdroża pod Grabowcem, na przełęczy ruiny byłego prewentorium dla dzieci, przed wojną mieściło się tu bardzo popularne schronisko „Bergfriedenbaude”. Z przełęczy szlakiem czerwonym schodzimy zboczem Głaśnicy do przysiółka Radzicz (część Sosnówki), przy drodze stoi kilka domów tyrolskich. W końcowej części wycieczki przez Głębock i skrajem suchego zbiornika przeciwpowodziowego docieramy do Mysłakowic, skąd o godz. 15.45 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.